Search for A W' gauge boson decaying to WZ in proton-proton collisions at √s = 7 TeV
√s = 7 TeV'deki proton-proton çarpışmalarında WZ'e bozunan W' ayar bozonunun aranması
- Tez No: 360708
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE POLATÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu tezde 2011'de BHÇ'de CMS tarafından toplanan 7 TeV'lik 4.8 fb-1 toplam ışıklılık verisi kullanılarak WZ değişmez kütle spektrum ölçümü ve elektron ve muonlu WZ son durumlarına bozunan yeni egzotik parçacıkları arama sonuçları sunulmuştur. Standart Model proseslerinden beklenen fonlarla karşılaştırıldığında WZ adaylarının kütle dağılımında anlamlı bir fazlalık gözlenmemiştir. WZ resonanslarının varlığına dair anlamlı bir kanıt olmadığı için, Sequential Standart Model de WZ son durumuna bozunan kuramsal parçacıkların kütlesinde %95'lik güvenilirlik seviyesinde daha düşük sınırlar hesaplanmştır. Sequential Standart Model göz önüne alındığında %95'lik güvenilirlik seviyesinde 800 GeV'nin aşağısındaki W' bozonu kütleleri dışarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a measurement of the WZ invariant mass spectrum and search for new exotic particles decaying to the WZ final state with electrons and muons using an integrated luminosity of 4.8 fb-1 of 7 TeV data collected by the CMS experiment at the LHC in 2011. No significant excess is observed in the mass distribution of the WZ candidates compared to the background expectation from Standard Model processes. Since there is no evidence for WZ resonances, lower bounds at %95 Confidence Level (C.L.) are set on the mass of hypothetical particles decaying to the WZ final state in Sequential Standard Model (SSM). Assuming the SSM, W' bosons with masses below 800 GeV have been excluded at %95 C.L.