Investigation of low grade manganese ores enrichment
Düşük tenörlü mangan cevherlerinin zenginleştirilmesinin araştırılması
  1. Tez No: 360710
  2. Yazar: EDA İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; Konya ili Cihanbeyli ilçesi Kütükuşağı mevkiinden temin edilen mangan cevherinin Multi Gravite Seperatör (MGS), Yüksek Alan Şiddetli Yaş Manyetik Ayırıcı, Flotasyon ve Kimyasal Liç yöntemleri kullanılarak zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. XRD analiz çalışmaları sonucunda cevherdeki başlıca minerallerin; Braunit, Kuvars, Lepidot ve Pirolusit olduğu belirlenmiştir. Yapılan deney çalışmaları sonucunda bu cevherden MGS ile optimum çalışma şartlarında (d80=106 µm, 160 dev/dk tambur dönme hızı, 4° eğim, 3 L/dk yıkama suyu, 2,2 L/dk besleme hızı ve %25 katı oranında) %45,27 Mn tenörlü konsantre %26,56 kazanma verimi ile elde edilmiştir. Kimyasal liç deneysel çalışmaları ile belirlenen optimum koşullarda (30oC sıcaklıkta, 5,5 M H2SO4 asit derişimi, %18 katı oranında ve 60 dk liç süresi) yapılan deneylerin sonucuna göre Mn'ı çözeltiye alma verimi %51,86 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, processing of manganese ores taken from Konya, Cihanbeyli Kütükuşağı area was investigated from applying MGS (Multi Gravity Separator), High Gradient Wet Magnetic Seperator, Flotation or Chemical Leaching. XRD analyses showed that the ore contains mainly Braunite, Lepidocrocite, Kuvars and Pyrolusite crystal phases. At the optimum working conditions (d80=0,106 mm, 160 rpm drum speed, 4o incline degree, 2.2 L/min feed rates and 25% pulp density) of MGS, a concentrate was obtained with 45,27% Mn with a yield of 26.56%. At the optimum working conditions (30oC temperature 5.5 M H2SO4 rate, 18% pulp density and 60 minutes leaching time) of chemical leaching, leaching yield was 51.86%