Sütten kesim öncesinde farklı emiştirme uygulaması yapılan oğlaklarda kaba ve kesif yem verilme şeklinin büyüme performansı üzerine etkileri
Different suckling regime application effects of different roughaghe and concentrate feed regime on growth of kids
- Tez No: 360709
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KOLUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma Çukurova subtropik iklim koşullarında yarı-entansif alanda sütten kesim öncesinde farklı emiştirme uygulaması yapılan oğlaklarda kaba ve kesif yem verilme şeklinin büyüme performansı üzerine etkisini ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Çalışma Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği Keçicilik ünitesinde yürütülmüştür. Deneme oğlaklar ilk 1 hafta kolostrum süresi sonrasında 1 ay boyunca sürekli anaları ile tutulmuştur. Muamele gruplarından ilkinde oğlaklar sürekli analarını emmiş ve ek olarak 2. haftadan itibaren ticari kuzu-buzağı başlangıç yemi ve yonca kuru otunu ayrı ve serbest olarak almışlardır. İkinci grup oğlaklar ise sadece ticari kuzu-buzağı büyütme yemi ile sütten kesime kadar serbest yemlenmişlerdirOğlaklar 2 aylık yaşa ulaştıklarında sütten kesilmişlerdir. Oğlak büyütme bölmelerinde hayvan sayısına bağlı olarak yeterli miktarda yemlik ve suluk bulundurulmuştur. Oğlaklarda canlı ağırlık verileri iki haftalık bireysel tartımlarla belirlenmiştir. Erkek oğlaklar her iki büyütme grubunda da dişi oğlaklardan daha iyi büyüme performans göstermişlerdir. Ancak kesif yemle büyütülen oğlaklar OGCAA 266.50 g/gün kaba ve kesif yemle verilerek büyütülenler ise OGCAA 243.5 gr/gün olarak belrlenmiştir. Sonuç olarak ikinci haftadan sonar (kolostrumun tüketildiği ilk hafta hariç) rumen gelişimini teşvik edici katı yem tüketiminin yeterince sağlanması, işletme ekonomisi ve oğlakların daha hızlı büyme ve gelişme göstermesi için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this studywas to evaluate different suckling regime on growth performances of kids that of fed by different way of roughaghe and concentrate feeds under Çukurova subtropical climate conditions at Dairy Research Farm odf Agricultural University of Cukurova. The kids were kept with their mother upto 1 month old. The first group were kept together with their mother and the concentrate and roughaghe were given separately from 2nd week of gestation. Second group kids were kept together with their mother as well and they were fed only concentrate feed from 2nd weeks of the gestation. Both groups were weaned at 2 months old. Feed consumption and live weights were collected individually for every 15 days. At the end of this study, it has been observed that performance of male kids were higher than females. Daily live weights of 1st and 2nd groups were 243.5 g/day while 266.50 g/day for second group. And it could be recommended that for rise up rantability of farms the concentrate using in growing kids is useful way .