Mangan cevherinin zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
Investigation on beneficiation of manganese ore
- Tez No: 565536
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İLKNUR CÖCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sanayileşen ve gelişen tüm ülkelerin ekonomisini etkileyen en önemli faktörlerin başında madencilik faaliyetleri gelmektedir. Bu faaliyetlerin en temel amacı; sanayi ile ilgili alanların ihtiyaç duyduğu mineralleri bularak yüzeye çıkartmak ve insanların ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bilindiği gibi yerüstünde veya yeraltında bulunan cevherlerden bazıları yüksek tenörlü olabilirken, düşük tenörlü cevherler de mevcuttur. Yüksek tenörlü cevherlerin, karmaşık olmayan yöntemler kullanarak çeşitli endüstri dallarına satılması mümkündür. Bununla birlikte, bazı rezervler bilinen endüstriyel tesis şartlarına uygun olmadığı için ekonomik olarak henüz işletilememektedir. Yakın veya uzak gelecekte eğer yüksek tenörlü olan cevherler azalır veya tükenir ve düşük tenörlü minerallere çeşitli sebepler ile ihtiyaç duyulur ise bu cevherlerin işletilmesi gerekecek ve bu minerallerin zenginleştirilmesi için de zenginleştirme tesislerine ihtiyaç duyulacaktır. Ülkemizde mevcut mangan yataklarında yer alan manganez cevherlerinin Mn içeriği kabul edilebilir sınırlarda olmayıp, doğrudan kullanma olasılığı bulunmamaktadır. Türkiye'de bulunan manganez cevheri, genelde metalurjik manganez cevheri grubunda değerlendirilebilecek, Demirli-mangan (%10-35 Mn) cevherleri olup rezervlerin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Genel olarak manganez cevherinin en çok kullanıldığı sektör, % 90 - 95'e yaklaşan bir oranla demir - çelik endüstrisidir. Az bir kısmı kimya ve batarya endüstrisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, manganez cevherlerinden, endüstride kullanılabilecek nitelikte manganez üretimi için konsantre elde etme koşullarının saptanması hedeflenerek manganez cevheri için fiziksel ve kimyasal ayırma yöntemleri araştırılmış ve uygun koşullar tespit edilerek raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important factors affecting the economy of all industrialized and developing countries are mining activities. The main purpose of these activities is to find the minerals needed by various industries and to meet the needs of the people. As it is known, some of the ores located above the ground or underground may be of high tenor, while low-grade ores are also available. High-grade ores can be sold to various industries using very simple methods. However, some reserves are not economically feasible since they are not suitable for the known industrial plant conditions. In the near or distant future, if the ores with high grade are reduced or depleted and low-grade minerals are needed for various reasons, these ores will need to be operated and enrichment plants will be needed to enrich these minerals. The manganese ores present in the manganese deposits in our country are not within the acceptable limits of Mn content and there is no possibility to use them directly. The manganese ore found in Turkey is a ferro-manganese (10-35% Mn) ores which can be evaluated in the metallurgical manganese ore group in general and constitutes a large part of the reserves. In general, the most widely used sector of manganese ore is the iron and steel industry with a ratio approaching 90-95%. A few are used in the chemical and battery industries. In this study, it was aimed to determine the concentration conditions for manganese production. A number of physical and chemical separation techniques for manganese ore have been investigated in this study. The optimum conditions for the beneficiation of the manganese ore with respect to the carried-out laboratory studies was revealed and reported.