Bulanık analitik hiyerarşi prosesi ile personel seçimi ve uygulaması
Personel selection wi̇th fuzzy analytical hierarchy process and application
  1. Tez No: 360712
  2. Yazar: CENNET BESTE ÖNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVHİBE OYA ÇETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde işletmeler her anlamda rekabet içinde olup, değişen dünyaya ayak uydurmaya, var olmaya ve büyümeye çalışmaktadırlar. Bu açıdan bakıldığı zaman iş gücü bir işletmenin bel kemiği, en önemli varlığı konumunda olup, o işletmenin lokomotif gücünün seçimi, yani personel seçim problem küreselleşen dünyada çok daha fazla önem arz etmektedir. Bu çalışmada Adana ili, Kambeton Fabrikası, insan kaynakları biriminde bulanık analitik hiyerarşi prosesi kullanılarak personel seçimi uygulaması yapılmış olup; başvuruda dikkate alınan üç önemli adaydan ikinci adayın seçimi gerçekleştirilmiştir. Aday seçiminin yanı sıra; modelin uygulanabilirliğinin ölçümü için tutarlılık oranı hesaplanmış ve modelin güvenilirliği ispatlanmıştır. Bu uygulama aşamasında çalışmamız kapsamındaki bütün modellerin tutarlı olduğu tespit edilmiştir. Personel seçimi günden güne değişen bir trend olup; bu aşamada kriterler ve alternatifler da sürekli bir değişim göstermektedir. Bu nedenle uygulamaya yeni alternatifler eklenerek, modelin verdiği tepki ölçülmüş; yani duyarlılık analizi yapılarak kriterlerin ve alternatiflerin değişim aralığı ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today businesses are in competition in every sense and they try to keep up with the changing world, survive and also develop themselves.In this regard, manpower is a backbone and the most important asset of a businesss so a business's locomotive power's selection namely the personel selection problem is much more important in the globalizing world. In this study personel selection application is done by usuing fuzzy analytical hierarchy process in human resources department, Kambeton Factory , Adana and second applicant's selection is done through taken account of three applicants. As well as personel selection, for the measurement of practicality of the model; rate of consistency is calculated and reliability of the model is proved. In this stage of application, all models that inside of our work's consistence is determined. Personel selection is a exchangeable trend day by day; at this stage the criteria and the alternatives also show a continuous change. Because of this reason by adding new alternatives to the model, the model's response is measured; namely by doing sensivitiy analysis, criteria's and alternatives's chage interval has been measured.