Kritik altı açık kanal akımının deneysel ve k- türbülans modelleri ile sayısal analizi
Experimental and numerical analysis of subcritical open channel flow using k-ε turbulence models
- Tez No: 360713
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH KIRKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yavaş değişen kritik altı açık kanal akımının (M1 profili) hız alanı iki farklı debi durumu için bir boyutlu Lazer Doppler Anemometresi (LDA) ile ölçülmüştür. Deneyler ile aynı koşullara sahip akımları idare eden temel denklemler Standard k-ε (SKE), Renormalization Group k-ε (RNG), ve Realizable k-ε (RKE) türbülans modelleri kullanılarak sonlu hacimler yöntemine dayalı ANSYS Fluent yazılımı ile sayısal olarak çözülmüştür. Su yüzü profilinin teorik olarak hesaplanmasında Akışkan Hacimleri Yöntemi (VOF) kullanılmıştır. Sayısal çözümde ağ yapısının sonuçlara olan etkisini belirlemek için Grid Convergence Index (GCI) ölçüt olarak kullanılmıştır. Sayısal hesaplardan elde edilen bulgular deneysel olarak elde edilen bulgularla karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda, Reliazable k-ε (RKE) türbülans modelinin hız alanının hesaplanmasında, bu çalışmada kullanılan diğer türbülans modellerine göre daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The velocity field of gradually varied sub-critical open channel flow (M1 profile) is measured using a one-dimensional Laser Doppler Anemometry (LDA) for two different discharge conditions. Using Standard k-ε (SKE), Renormalization Group k-ε (RNG) and Realizable k-ε (RKE) turbulence models, the basic equations are solved by ANSYS-Fluent package program based on finite volume method for the same experimental conditions. The volume of fluid method (VOF) is used to determine the water surface profile theoretically. Grid Convergence Index (GCI) method is used to measure the performance of the selected grid structures. The results of numerical calculations compared with the values that obtained experimentally. The comparisons of the numerical and experimental results show that the Reliazable k-ε (RKE) turbulence model predict the velocity field more accurately compared to those of the other turbulence models used in this study.