Eğimli kritik altı açık kanal akımının sayısal modellemesi
Numerical modeling of subcritical flow in sloping open channel
- Tez No: 633004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, kritik altı akım koşullarına sahip farklı akım durumlarında açık kanal akımının sayısal modellemesi yapılmıştır. Sayısal modellemelerde akımın hareketini idare eden temel denklemler sonlu hacimler yöntemine dayalı çözüm yapan ANSYS Fluent paket programı yardımıyla iki boyutlu çözülmüş ve su yüzü profilinin belirlenmesinde ise Akışkan Hacimleri Yöntemi kullanılmıştır. Sayısal modellemede, türbülansın çözümünde RNG, SST, RSM ve DES modelleri kullanılmıştır. Sayısal modelleme sonuçları üzerinde ağ yapısının etkisinin olup olmadığının belirlenmesi için Ağ Yakınsama İndeksi yöntemi kullanılmıştır. Farklı türbülans kapatma modelleri kullanılarak, 7 farklı akım durumunda elde edilen sayısal hız profilleri deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda RNG sadece Durum 5'te, SST Durum 1, Durum 6 ve Durum 7'de, RSM Durum 3'te ve DES ise Durum 2 ve Durum 4'te deneysel verilere en yakın tahminde bulunmuştur. Çalışma sonucunda, hafif eğimli kritik altı açık kanal akımının sayısal çözümünde SST modelinin başarılı bir şekilde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, numerical modeling of subcritical open channel flow with different conditions has been done. In numerical models, the governing equations are solved in two dimensions with the ANSYS Fluent software, which is based on the finite volume method, and Volumes of Fluid Method is used to determine the free surface profile. RNG, SST, RSM and DES models are used to modeling turbulence. Grid Convergence Index method is used to determine the sensitivity of grid structure on the numerical modeling results. The numerical velocity profiles obtained in 7 cases with different turbulence closure models are compared with the experimental results. According to comparison velocity profiles, the best turbulence closure models are determined RNG for Case 5, SST for Case 1, Case 6 and Case 7, RSM for Case 3, and DES for Case 2 and Case 4. As a result of the study, it is determined that the SST model can be used successfully in the numerical solution of subcritical flow in sloping open channel.