Laboratuvar tipi filament iplik makinesinin tasarımı, imalatı ve özgün ürün geliştirme çalışmaları
Design and manufacture of laboratory type filament yarn machine and development of original product
  1. Tez No: 360719
  2. Yazar: SELCEN ÖZKAN HACIOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Sürekli filament iplik üretimi yapılan işletmelerde, üretim hattı oldukça geniş bir alanı kaplamakta ve üretim gün boyu kesintisiz bir şekilde devam etmektedir. Bu sebepten, üretim çalışmaları sırasında Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetlerini yürütmek oldukça güç olmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurularak,“Laboratuvar tipi Filament İplik Üretim Makinesinin Tasarımı, İmalatı ve Özgün Ürün Geliştirme Çalışmaları”başlıklı doktora tez çalışması gerçekleştirilmiş ve bu çalışma ile filament ipliklere yönelik, sürekli ve sistemli araştırmalar yapabilmek amaçlanmıştır. Dolayısıyla, çalışma temel olarak iki aşamalıdır; birinci aşama, laboratuvar tipi filament iplik üretim makinesinin tasarımı, geliştirilmesi ve imalatından, ikinci aşama ise, üretilen makinede gerçekleştirilen ürün geliştirme çalışmalarından oluşmaktadır. Çalışmanın birinci aşaması kapsamında imal edilen bu laboratuvar tipi filament iplik üretim makinesinin ilk prototipi Çukurova Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Filament İplik Üretim Laboratuvarı'na kurulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında ise, güç tutuşurluk özelliği taşıyan katkı maddesi, cips formundaki polipropilen hammaddesine farklı oranlarda eklenerek sürekli filament iplikler üretilmiştir. Daha sonra, bu ürünlerin hem mekanik hem de özgün özellikleri incelenmiştir. Sonuçta, katkı maddesi miktarındaki artışın ipliklerin güç tutuşurluk özelliğini geliştirdiği görülmüştür. Ayrıca, söz konusu sürekli filament ipliklere mukavemet, kopma uzaması, % kristalin bölge oranı, SEM görüntü analizi, EDX analizi, vb., testler de uygulanmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the establishments where continuous filament yarn production is made, the production line covers a fairly large space and the production continues non-stop all day long. Because of these reasons stated above, during the production activities it is pretty demanding to R&D and P&D studies. In the view of this disadvantageous case, a doctorate thesis called“Design and Manufacture of Laboratory Type Filament Yarn Machine and Development of Original Product”was carried out, and with this study it was aimed to do continuous and systematic researches towards filament yarns. Thus, this study has two stages. The first one is the study of design, improving and manufacturing of lab-type filament yarn production machinery and the second one is the study of original product development done in the manufactured machinery. In the scope of the first stage of the study, the first proto-type of the produced lab-type filament yarn was established in the Filament Yarn Production Laboratory of Textile Engineering Department at Çukurova University. In the second stage of the study, the flame retardant substance by being added to the polypropylene raw material in the form of chips in different ratios, continuous filament yarns were produced. Later on, both mechanical and original properties of these products were examined. As a result, it was seen that the increase in the amount of the flame retardant substance improved the properties of the flame retardant yarns. In addition to this, the tests such as tenacity, breaking elongation, the ratio of crystallinity region,SEM analysis, EDX analysis, etc. were applied to the mentioned continuous filament yarn and the results obtained from these were interpreted.