Tiyofen ile tiyofen türevlerinden (3-hekzil) tiyofen ve (3-oktil) tiyofen monomerlerinin elektrokimyasal polimerizasyonu, tio2 nanopartikülleri ile kompozitlerinin hazırlanması, karakterizasyonu ve korozyon önleme davranışlarının incelenmesi
Electrochemical polymerization of thiophene and thiophene derivatives (3-hexyl) thiophene and (3-octyl) thiophene, preparation of composites with tio2 nanoparticules, characterizations and corrosion protection behaviours
  1. Tez No: 360733
  2. Yazar: AYŞEGÜL DOLAPDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Politiyofen, poli(3-oktil)tiyofen ve poli(3-hekzil)tiyofen döngülü voltametri (DV) ile camsı karbon elektrot (CKE) üzerine elektrokimyasal yöntemle polimerleştirildi. Farklı konsantrasyonlardaki Th, 3OT, 3HT homopolimerleri ve % 2 oranında TiO2 nanopartikül içeren Th/ TiO2, 3OT/ TiO2, 3HT/ TiO2 nanokompozit polimerleri Fourier Dönüşümlü Kızılötesi spektroskopi (FTIR-ATR), taramalı elektron mikroskopu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını analizi (EDX) ve elektrokimyasal empedans spektroskopi (EES) ile karakterize edildi. Modifiye elektrotların kapasitif davranışları Nyquist, Bode - magnitut, Bode – faz, Admitans grafikleriyle belirlendi. Kapasitif davranışların en iyi gözlendiği derişimde Th, 3OT ve 3HT homopolimerleri ile Th/ TiO2, 3OT/ TiO2 ve 3HT/ TiO2 nanokompozitleri Al1050 elektrot üzerine kronoamperometrik yöntemle kaplanarak % 3,5 NaCl içeren sulu çözeltide belirlenen sürelerde bekletilip, takip edildi. Polimer filmlerinin anti-korozyon davranışları elektrokimyasal empedans spektroskoposi ve Tafel ekstrapolasyonu yöntemleri ile belirlenerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Thiophene (Th), (3-octylthiophene) (3OT), and (3-hexylthiophene) ( 3HT) were polymerized on glassy carbon electrode (GCE) by cyclic voltammtry (CV). Different concantrations of Th, 3OT and 3HT homopolymers and nanoparticules were characterized by Fourier-Transform infrared attentenuated total reflection microscopy (FTIR-ATR), scanning electron microscopy (SEM), enerji dispersion X-ray analysis (EDX) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). The capacitive behaviours of modified electrodes were defired by Nyquist, Bode-magnitude, Bode-phase, and Admittance plots. The optimum conditions of capacitive behaviour (PTh, P3OT, P3HT) homopolymers and nanocomposite films of PTh/ TiO2, P(3OT)/TiO2 and P(3HT/ TiO2) were electrocoated on Al1050 electrode by choronoamperometric technique. The anti-corrosion tests for homopolymers and nanocomposite films were examined in 3.5 % NaCl solution. The EIS and Tafel axtrapolation results were comparatively studied.