Polipirol ve n-metil pirolün tio2 ile nanokompozit film oluşumu ve korozyon önleme etkilerinin incelenmesi
A study on the nanocomposi̇te fi̇lm formati̇on wi̇th polypyyrole and n-methyl pyyrole's ti̇o2 and corrosi̇on avoi̇dance effects
  1. Tez No: 360734
  2. Yazar: LEVENT KAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Al1050 elektrot üzerine Pirol (PPy), N-Metil-Pirol (N-MPy) ve bunların TiO2 nanopartikül ile oluşturulmuş nanokompozitlerinin elektrokimyasal yolla eldesi ile araştırılmıştır. Polimer ve nanokompozit malzemeler, kronoamperometri yöntemi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Modifiye polimer filmlerin redoks davranışları (ince film ve difüzyon kontrollü) olup olmadıkları araştırılıp, çok çeşitli metodlarla karakterizasyonları (CA, SEM-EDX, EIS, FTIR-ATR) gibi tekniklerle gerçekleştirilmiştir. Korozyon testlerinde elde edilen polimer ve nanokompozitlerin koruyucu özellikleri, açık devre potansiyeli, akım yoğunluğu-potansiyel ve empedans spektroskopisi yapılarak ölçülmüştür. Kaplanmış materyaller Taramalı elektron mikroskopu ve kameralı optik mikroskopta yüzey morfolojisi incelenmiştir. PPy, PPy/TiO2, P(N-MPy) ve P(N-MPy)/TiO2 filmlerin anti korozif davranışları %3.5 NaCl çözeltisi içerisinde Tafel ekstrapolasyon yöntemi ve EES yöntemleriyle karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. PPY/TiO2 kaplamanın en yüksek koruma etkinliğine (KE=97.4) sahip olduğunu göstermiştir. Polimer ve nanokompozitlerin Al1050 elektrodun korozyon direncini arttırdığı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pyrrole and poly (N-Methyl pyrrole) and their nanocomposites with TiO2 nanoparticule were investigated on Al1050 electrode. Polymer and nanocomposite metrials were performed successfully by chronoamperometric method. Modified polymer film's redox behaviours (thin layer or diffusion controlled processes) were investigated and characterized by many techniques such as chronoamperomtry (CA), scanning electron microscopy-energy dispersion X-ray (SEM-EDX), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), and fourier transform infrared-attenuated transmission reflectance (FTIR-ATR) etc. Corrosion tests of polymer and nanocomposite films and protection properties of these materials were measured with open circuit potential, current density-potential and electrochemical impedence spectrocopy (EIS). Coated materials were examined by scanning electron microscopy (SEM) and camera optical mikroscope. Anti-corrosion behaviors of PPy, PPy/TiO2, P(N-MPy) and P(N-MPy)/TiO2 were studied by Tafel extrapolation and EIS methods in %3.5 NaCl solution. The highest protection efficiency (PE=97.4) was obtained as PPY/TiO2 nanocomposite films. Therefore, polymer and polymer nanocomposite films electrodes were increased the corrosion resistance of Al1050 electrode.