Bazı çiçek çeşitlerinde yazdikim zamanlarının verim ve kaliteye etkisi
The Effects of different summer planting time on yield and quality of some strawberry cultivars
- Tez No: 47733
- Danışmanlar: PROF.DR. MENŞURE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI ÇİLEK ÇEŞİTLERİNDE FARKLI YAZ DİKİM ZAMANLARININ VERİM VE KALİTEYE ETKİSİ Necmiye Gülin YÖNTEM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Menşure ÇELİK 1996, Sayfa:86 Jüri : Prof.Dr.Menşure ÇELİK Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Sevgi PAYDAŞ Bu araştırmada, Ankara koşullarında Aliso, Crur, Dana, Douglas, Pocahontas, Tufts ve Vista çilek çeşitlerinde, üç değişik zamanlı (15 Haziran, 1 Temmuz ve 15 Temmuz) yaz dikiminin meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Çilek bitkilerinde vegetatif ve generatif özellikler dikim ve verim yıllannda ayn ayn incelenmiş ve sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. Erken dönemde yapılan dikimlerde fide tutum oranlan ile dikim yılında gövde ve yaprak sayısı daha fazla bulunmuştur. 1. dikim zamanında %88.1 oranında fide tutumu sağlanırken, 3.dikim zamanında bu değer %80.9 olmuştur. Aynı dikim dönemlerinde belirlenen gövde sayılan sırasıyla 2.1 adet/bitki ve 1.5 adet/bitki'dir. 1. dikim zamanında 13.2 adet/bitki olarak saptanan yaprak sayısı, 3.dikim zamanında 8.9 adet/bitki olarak belirlenmiştir. Yaprak alanı bakımından da yine 1. dikim zamanında daha iri yapraklann meydana geldiği saptanmıştır. Her iki ürün yılında da Pocahontas (9190 mm2-7982 mm2) ve Douglas (6976 mm2-7521 mm2) çeşitlerinin yapraklan diğer çeşitlere göre daha iri olup, en küçük yaprak alanı 1. yılda Aliso (5635 mm2), 2.yılda ise Tufts (6395 mm2) ve Dana (5727 mm2) çeşitlerinde gözlenmiştir. 1. ve 2.ürün yıllannda 15 Haziran ve 1 Temmuz dikimlerinde, 15 Temmuz dikimlerine göre daha fazla sayıda yaprak, salkım ve çiçek elde edilmiştir.Her iki ürün yılında da en fazla salkım sayısı Aliso, Cruz ve Vista çeşitlerinde belirlenmiştir. Lürün yılında en fazla çiçek sayısı 1. dikim zamanında Cruz (68.63 adet/bitki), 2.dikim zamanında Tufts (38.42 adet/bitki), Cruz (35.02 adet/bitki) ve Vista (33.35 adet/bitki) çeşitlerinde saptanmıştır. 2.ürün yılında ise bitki başına düşen ortalama çiçek sayısı dikim zamanlanna göre değişim göstermiştir, ilk yıl verimlerinde dikim zamanı geciktikçe verim azalmıştır. 1. ve 2.dikim zamanında verim 3.dikim zamanına göre daha yüksek bulunmuştur. 2.yıl verimlerinde ise, Douglas çeşidi hariç diğer bütün çeşitlerde, ilk dikim zamanında verim daha yüksek bulunmuştur. 1. ve 3.dikim zamanlannın 2.yıl verimi genellikle 1.yıl verimlerinden daha yüksek olarak saptanırken, 2.dikimde 1. ve 2.yıl verimleri çeşitlerin çoğunda birbirlerine yakın değerlerde gerçekleşmiştir. En fazla ürün II. ve III., en az ise I. ve IV.derim haftalanndan elde edilmiştir. Ortalama meyve ağırlığı 1. ürün yılında 8.71 g (Douglas) ile 5.39 g (Tufts), 2. ürün yılında 7.98 g (Pocahontas) ile 3.97 g (Tufts); S.Ç.T.K.M. %1 1.75 (Vista) ile %6.48 (Douglas); titre edilebilir asittik %1.13 (vista) ile %0.43 (Dana); pH 4.07 (Aliso) İle 2.85 (Tufts) arasında değişmiştir. Kloroz en yüksek oranda Douglas (%63.3), en düşük ise omda Tufts (%10.5) çeşidinde gözlenmiştir. En yüksek gövde sayısı ise bitki başına 14.1 ile Pocahontas çeşidinde saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çilek, Aliso, Cruz, Dana, Douglas, Pocahontas, Tufts, Vista, yaz dikimi, verim, gelişme.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT SUMMER PLANTING TIME ON YIELD AND QUALITY OF SOME STRAWBERRY CULTIVARS Necmiye Gülin YÖNTEM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr.Menşure ÇELİK 1996, Page:86 Jury : Prof.Dr.Menşure ÇELİK Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Sevgi PAYDAŞ This experiment carried out to determine the effects of three periods summer planting (June 15, July 1, July 15) on yield, growth and quality in seven strawberry varieties (Aliso, Cruz.Dana, Douglas, Pocahontas, Tufts and Vista). Vegetatif and generatif characteristics of strawberry plants was separately investigated in planting and yielding years and results were summarized as follows: Percentage of plant set in early plantings and the number of stem and leaves in planting year were higher than later plantings. In the first planting plant set rate was 88.1%, but this value was 80.9% in third planting. The number of stems in the same plantings were 2.1 and 1.5 per plant respectively. The number of leaves was 13.2 per plant in the first planting but, 8.9 per plant in the third planting. In both fruiting years, leaf areas of Pocahontas (9190-7932 milimeter square) and Douglas (6976-7581 milimeter square) varieties were larger than other varieties, the smalles leaf area was measured in Aliso (5635 milimeter square) variety in the first year and in Tufts (6395 milimeter square) and Dana (5727 milimeter square) varieties in the second year. In the first and second fruiting years, the number of leaves, clusters and flowers were higher in 15 July and 1 June plantings tahn 15 June planting. In the both fruiting years, the highest cluster number was determined in Aliso, Cruz and Vista varieties. In the first fruiting year, the highest flower number was obtained from Cruz (68.63/plant) the first planting and Tufts (38.42/plant), Cruz (68.63/plant) and Vista (33.35/plant) varieties in the second planting. In the second fruiting year, average flower number per plant changed according to plantiing times. First year-yields decreased with later planting times. Yield in the first and second plantings were higher higher than the third planting. In the second year, yields all of the varieties were higher in the first planting (exception of douglas variety), The second year_yield of the first and third planting were usually higher than the first year. The first and second year-yields of second planting had similar values in most of the varieties. The highest amount of the fruit was obtained from second and third harvest weeks, but the lowest fruit in fourt harvest week. Average fruit weight varied between 8.71 g (Douglas) and 5.39 g (Tufts), in the first, 7.98 g (Pocahontas) and 3.97 g (Tufts) in the second year. Total soluble solids varied from 11.75% (Vista) and 6.48% (Douglas); titratable acidity 1.13% (Vista) and 0.43% (Dana); pH 2.85 (Tufts) and 4.07 (Aliso). Clorosis was observed at the highest in Douglas (63.3%) and the lowest in Tufts (10.5%). The maximum number of stems was counted in variety of Pocahontas (14.1 /plant) KEY WORDS: Strawberry, Aliso, Cruz, Dana, Douglas, Pocahontas, Tufts and Vista summer planting, yield, growth, quality.