Et ürünlerinde etiket bilgilerinin Türk gıda kodeksine uygunluğu üzerine bir araştırma
The research about Turkish meat product's labels of legali̇ty
- Tez No: 360743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FİGEN DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada piyasada bulunan et ürünlerinin etiketlerinin incelenerek Türk Gıda Mevzuatı kapsamında değerlendirilerek etiketlerin bilgilerinin uygunluğunun fiziki olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. 83 adet farklı firmalara ait sucuk, salam ve sosis ürünleri etiketleri piyasadan toplanarak Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği'nden 8, 31 ve 32. madde hükümlerine, Gıdaların Ait Olduğu Partiyi Tanımlayan İşaretler veya Numaralar Hakkında Tebliğ'inin 5. Madde hükmüne, Et ve Et Ürünleri Tebliği'nin 15. Madde hükümlerine uygunlukları etiket bilgileri açısından incelenmiştir. Sucuk etiketleri ve sosis etiketlerinde %80'nin üzerinde salam etiketlerinde ise %30'un üzerinde mevzuata uygunsuzluk durumu olduğu gözlenmiştir. Bununla beraber izlenebilirlik açısından teknolojide gelişmeler olmaktadır. İncelenen ürünlerde bu gelişmelerin takip edilmediği ve uygulanmadığı gözlenmiştir. Yapılan çeşitli tüketici algı araştırmalarına göre etiketlerimizin kolay anlaşılır olmadığı tespit edilmiştir. Türkiye'de izlenebilirliğin sağlanmasında en önemli aşama olan etiketlemenin doğru ve düzgün denetlenmesi, bu konuyla ilgili yaptırımların caydırıcı olması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research our purpose is to examine meat products labels which are sold in the markets within the meaning of the Turkish food law. 83 numbers sucuk, sausage and salam product's labels are considered within the meaning of the Labeling Regulations, Meat and meat products Regulation, Regulation about Lot Number. There is illegality above 80 percent about labeling of sucuk and sausage. There is illegality above 30 percent about labeling of salam. Furthermore technology of traceability are improving. The labels which we are analysed are not following these improvements. According to some perception of consumer searches, our labels are not easily understood. As a result, labels must be controlled by the government correctly in Turkey. If something is wrong, punitive sanctions must be done. The punitive sanctions must be deterrent.