Tekirdağ ilinde bazı arazi karakteristiklerinin toprağın hidrolik iletkenliği üzerine etkisi
The effect of some land characteristics on the hydraulic conductivity of soil in the city of Tekirdag
- Tez No: 360744
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGUT SAĞLAM, PROF. DR. HASAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yapılan bu çalışmada toprağın hidrolik iletkenliğine etki eden faktörler ve bunların önem durumları irdelenmiştir. Çalışma alanı olarak Tekirdağ il sınırları seçilmiş olup bu ile ait corine, arazi kullanımı, jeoloji ve toprak haritaları Arcmap programında çakıştırılarak örnek noktaları belirlenmiş ve 53 farklı noktadan örnek alınmıştır. 0-120 cm de 4 farklı (0-30, 30-60, 60-90, 90-120 cm) derinlikten alınan örnekler de fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Hidrolik iletkenlik ölçümleri laboratuarda sabit seviyeli permeabilite cihazı ile ölçülmüş olup sonuçları Darcy Yasasına göre hesaplanmıştır. Sonuçların istatistiki analizi SPSS ve MSTAT-C programları ile yapılmıştır. Yapılan istatistiki çalışmada, hidrolik iletkenlik ile kil ve hacim ağırlığı arasında, negatif ve % 1 düzeyinde önemli; hidrolik iletkenlik ile kum, tane yoğunluğu ve porozite arasında pozitif ve % 1 düzeyinde önemli; hidrolik iletkenlik ile silt, agregat stabilitesi ve organik madde arasında pozitif ve önemsiz; hidrolik iletkenlik ile kireç, pH, EC arasında negatif ve önemsiz, hidrolik iletkenlik ile arazi kullanımı arasında yapılan interaksiyonlar da ise % 1 düzeyinde önemli ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors that affect hydraulic conductivity of the soil and their significance case were examined. As the field of study, the provincial borders of Tekirdağ was chosen, and sample points were determined by coinciding corine belonging to this city, land use, geology and soil maps in Arcmap program. The sample was collected from 53 different points. In 0-120 cm (0-30, 30-60, 60-90, 90-120 cm), the samples taken from 4 different depths were put to physical and chemical analyses. Hydraulic conductivity measurements were made with constant level permeability device in the laboratory, and the results were figured out according to Darcy's Law. The statistical analysis of the results was made with SPSS and MSTAT-C programs. In the statistical study, the following results were reached: significant relations were found between hydraulic productivity and clay, bulk density at negative and % 1 level; significant relations were found between hydraulic productivity and sand, specific weight and porosity at positive and % 1 level; insignificant positive relations were found between hydraulic productivity and silt, aggregate stability and organic matter; insignificant negative relations were determined between hydraulic and lime, pH, salt; and significant relations at % 1 level were found in the interactions made between hydraulic productivity and land use.