Tüketicilerin besin etiketi okuma alışkanlıklarının ve etiket bilgi düzeylerinin incelenmesi: Erzincan ili örneği
Investigation of consumers' habitation label reading habits and label knowledge levels : Example of Erzincan province
- Tez No: 606452
- Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ HAYTA BEYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, İşletme, Nutrition and Dietetics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı, Erzincan Merkez ilçesinde tüketicilerin etiket okuma alışkanlıklarının ve etiket bilgi düzeylerinin saptanmasıdır. Araştırmanın örneklemini Mayıs 2019 ile Temmuz 2019 tarihleri arasında Erzincan il merkezinde alışveriş yapan 410 gönüllü tüketici oluşturmaktadır. Araştırma verileri, üç bölümden oluşan anket formundan yararlanılarak, yüzyüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Araştırma gruplu değişkenler arasındaki ilişki ise ki-kare analizi ile test edilmiştir. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) Anova testi kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların % 54,9'unun kadın, % 45,1'inin erkek olduğu, % 35,4'ünün 18-25 yaş aralığında, % 48,3'ünün lisans mezunu, % 36,3'ünün 4000-4999 TL arasında aylık gelire sahip olduğu, % 42,2'sinin memur, % 47,6'sının bekar ve % 45,9'unun evli, çocuklu olduğu görülmektedir. Katılımcıların tamamına yakınının (% 91,2) ürün alırken etiket bilgisine dikkat ettiği belirlenmiştir. Katılımcıların en çok marka etiketine (% 51,7), büyük bir kısmının (% 63,7) ürün alırken marka isminin tanınmış olmasına, büyük bir kısmının (% 70,0) ürün alırken ürünün imalat ve son kullanma tarihine, yarısına yakın kısmının (% 48,5) ürün alırken TSE garantisinin olup olmamasına dikkat ettikleri görülmüştür. Katılımcıların % 61,5'inin gıda alışverişlerinde ödenen fiyatın karşılığını alabilme hususuna dikkat ettikleri saptanmıştır. Katılımcıların %57,6'sının besin etiketine bazen dikkat ettiği görülmüştür. Katılımcıların % 47,6'sı besin etiketinin ürünün içeriği hakkında bilgi sahibi olunmasına yardımcı olduğunu belirtmektedir. Katılımcıların %48,8'inin ürünü ilk defa alacakları zaman besin etiketine başvurdukları saptanmıştır. Katılımcıların besin etiketinde en çok son kullanma tarihine (% 58,0) dikkat ettikleri saptanmıştır. Katılımcıların büyük bir oranla süt ve süt ürünlerinin (% 57,3) besin etiketine dikkat ettikleri belirlenmiştir. Katılımcıların %7,8'inin etiket üzerindeki yazı ve işaretlerin ne anlama geldiğini bilmediğinden dolayı besin etiketine dikkat etmedikleri saptanmıştır. Katılımcıların % 56,8'inin etiket üzerindeki bilgileri yeterli bulmadıkları görülmüştür. Katılımcıların % 28,0'i etiket üzerindeki yazıların okunaklı ve anlaşılır olmadığından dolayı etiket üzerindeki bilgileri yeterli bulmadıkları saptanmıştır. Katılımcıların % 22,9'u besin etiketinin yazılı ifadeler şeklinde gösterilmesini uygun bulmaktadırlar. Katılımcıların cinsiyetleri ile besin etiketi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Medeni durum ile besin etiketi bilgi puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the label reading habits and label knowledge levels of consumers in the Central district of Erzincan. The sample of the study consists of 410 voluntary consumers who shop in Erzincan city center between May 2019 and July 2019. The research data were obtained by using face-to-face interview method using a 3-part survey form. Descriptive statistical methods in the evaluation of the obtained data were number, percentage, mean and standard deviation. The relationship between the research group variables was tested by chi-square analysis. The t-test was used to compare the quantitative continuous data between two independent groups and the One-way Anova test to compare the quantitative continuous data between more than two independent groups. In the research, 54,9% of the participants were female, 45.1% were male, 35.4% were between the ages of 18-25, 48.3% had bachelor's degree, 36.3% had income between 4000-4999 TL, 42.2% were public servant, 47.6% were single, and 45.9% were married with children. According to the findings, most all of the participants (91.2%) pay attention to label information when purchasing products. While buying products, the most part of the participants (51.7%) pay attention to the brand label, a large part (63.7%) to the recognition level of the brand, a large part (70.0%) to the production and expiration date, and near half of the participants (48.5%) to whether or not the brand has TSE guarantee. 57.6% of the participants pay attention to the food label. 47.6% of the participants state that food label helps to get information about the product. It was found that 48.8% of the participants look to food label when they buy the product for the first time. It was found that the participants pay the most attention to the expiration date (58.0%) on the food label. The majority of the participants pay attention to the food label of milk and dairy products (57.3%). 7.8% of the participants do not pay attention to the food label because they do not know what the writings and signs on the label mean. 56.8% of the participants state that they do not find the information on the label sufficient. 28.0% of the participants do not find the information on the label sufficient because the writings on the label were not legible and understandable. 22.9% of the participants find it appropriate to display the food label in written statements. A statistically significant relationship was found between the genders of the participants and the food label (p 0.05). There was no statistically significant relationship between marital status and food label information score (p> 0.05).