Kübik theta fonksiyonlarında bazı özdeşlikler üzerine
Some identities on the cubic theta functions
  1. Tez No: 360761
  2. Yazar: DİDEM AYKUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ KURT, PROF. DR. YILMAZ ŞİMŞEK, YRD. DOÇ. DR. ŞERAFETTİN YALTKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada ilk olarak Weierstrass fonksiyonunun temel özellikleri incelenmiş ve sağladığı teoremler verilmiştir.Sonra Jacobi Theta fonksiyonları verilip gerçeklediği bağıntılar ispatlanmıştır.Theta fonksiyonlarının yardımıyla Jakobi sn(z,k), cn(z,k) ve dn(z,k) fonksiyonları incelenmiştir. Bulgular bölümünde Theta fonksiyonlarının sonlu toplamları ve bunlarla ilgili bazı özdeşlikler incelenmiştir.Kübik theta fonksiyonlarında iki teorem ve iki sonuç ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,firstly,the Weierstrass dunction is studied and also some theorems related to the Weierstrass function is given.The Jacobi theta functions are given.By using these functions, Jacobi theta functions sn(z,k), cn(z,k) and dn(z,k) is investigated. Finally,the finite summation formulas for the Theta functions and some identities are proved.Two teorems and two corollary for the cubic theta functions are proved.