Fırçasız da motorlarının simülasyonu ve analizi
Similation and analysis of brushless dc motors
  1. Tez No: 36077
  2. Yazar: ŞEVKİ DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
FIRÇASIZ DA MOTORLARININ SİMÜLASYONU VE ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Şevki DEMİRBAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1995 ÖZET Günümüzde, çok hızlı tepki gerektiren yüksek performanslı servo uygulamalarda fırçasız DA motor kontrolü çok önemli bir yere gelmiştir. Bu tezde, fırçasız DA motorun pozisyon ve akım kontrolları için sırasıyla Pl ve histerisiz akım beslemesi kullanılmıştır. Simülasyon için, motor üç faz dinamik denklem ile modellenmiştir. Bu çalışmada simülasyon için Matlab- Simulink hazır paket program tercih edilmiştir. Çünkü, bu program içinde bulunan fonksiyonlar ile hızlı program yazılmakta ve sonuçlar daha hassas olmaktadır. Matlab-Simulink paket programından elde edilen simülasyon sonuçları fırçasız DA motorların izleme ve robotlar gibi yüksek performanslı uygulamalarda başarılı olarak uygulanabileceğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Fırçasız DA motor, Pl kontrol, pozisyon kontrol, histerisis akım kontrol, Simulink 225.09.01 72 Yrd. Doç. Dr. Güngör BAL Bilim Kodu Sayfa Adedi Tez Yöneticisi
Özet (Çeviri)
II SIMULATION AND ANALYSIS OF BRUSHLESS DC MOTORS (M. Sc. Thesis) Şevki DEMİRBAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1995 ABSTRACT Recently, the control of brushless dc motor has become very important in high performance servo applications, which require very fast responses. In this thesis, the position and phase currents of brushless dc motor were controlled by PI and hysteresis current feedback respectively. Three phase dynamic equations of the motor model were used. In this study, Matlab-Simulink package program was preferred to simulate all systems. The package program offers faster program preparations and gives high accurate results. The simulation results proved that the PI controlled brushless dc motor can be used successfully in high performance servo applications such as tracking and robots. Key Words : Brushless dc motor, PI controller, position control, hysteresis current controller, simulink 225.09.01 72 Assoc. Prof. Dr. Güngör BAL Science Code Page Number Supervisor