Mobilya imalat atölyesi sahiplerinin sektörlerindeki iş kazaları konusunda bilgi, tutum ve davranışları
- Tez No: 36078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
mobilya imalat atölyesi sahiplerinin sektörlerindeki iş kazaları konusunda bilgi, tutum ve davranışları (yüksek lisans tezi) Yadigar yolcu GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK 1995 ÖZ Bu araştırma Ankara'da Siteler Semti ' nde mobilya imalat acölyesi sahiplerinin iş kazaları konusunda bilgi, tutum ve davranışlarına yönelik yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Siteler Semti 'ndeki 7000 işyeri ve bunların sahipleri oluş turmuştur. Tesadüfi örnekleme yöntemiyle 200 işyeri ve sahi bi araştırma kapsamına alınmıştır. İşyeri sahiplerinin iş kazalarından korunma ve ilk yardım konusunda bilgi düzeyleri yetersizdir. (p>0.05). Populasyonun yaklaşık yarıya yakını (%46.0'si) iş kazası geçirmiştir. Yarıdan çoğu ise(%62.5'u) çevresinde geçirilen bir iş kazasına tanık olmuştur. İş ka zaları daha çok freze, planya, şerit ve daire testerede mey dana gelmiştir. Makinaların çoğunun makina koruyucusu yeter sizdir. İşyerinde bulunan kişisel koruyucu malzemeler yetersizdir. Mevcut olanlarda iş görenlerce yeterince kulla nılmamaktadır. Araştırmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Mobilya ve tesisatı imalatı yapan iş yerlerinin tanıtımı ve meydana gelen iş kazalarının durum değerlendirmesi yapılmıştır.İkinci bölümde, Hukuksal yönden işçi sağlığı ve güvenli ğinin değerlendirmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, Araştırmamızın gereç ve yöntemi hakkında tanıtıcı bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, Araştırma sonucunda elde edilen bulgu lar ortaya kanarak tartışılmıştır. Beşinci bölümde ise, Tartışma sonuç ve önerilere yer ve rilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill THE KNOWLEDGE, ATTITUDE AND PRACTICE OF FURNITURE MANUFACTURING WORKSHOP OWNERS ON THE OCCUPATIONAL ACCIDENTS IN THEIR SECTOR (Master Of Science) Yadigar Yolcu GAZİ UNIVERSİTY INSTITUTE OF SCİENCE AND TECHNOLOGY DECEMBER 1995 ABSTRCAT This survey has been carried out in Siteler district of Ankara to determine the knowledge, attitude and practice level of the furniture manufacturing worshop owners on occupational accidents. The space of this survey was consisted of 7000 workshops and their owners. 2 00 workshops and their owners have been involved in this study by random sampling method. The knowledge level of the owners on prevention of occupational accidents and first aid has been found to be insufficient. Almost half of the total populatxon (46.0%) has already experienced an occupational accident. More than half of the populatxon (62.5%) has witnessed an occupational accident in the environment. Most of the occupational accidents occured on and with the machines such as milling cutter, Ion-plane, band-saw and round-saw. Most of the machines do not have enough machine-protector. The personel accident-protectors in the workshops are also insufficient. The present protectors are used properly by the workers. This survey consist of five parts. In the first part, the workshops whi-ch are manufacturing furniture an accesories are introduced, and the situation analysis of the occupational accidents which occured before is done.In the second part, the evaluation of occupational health and safety in the legal aspect takes place. In the third part, the introductory; information of the material and method of the survey is given. In the fourth part, the findings collected through the survey are put forward and discussed. In the fifth part, the results of discussion and recommendations take place.