Ortaokul öğrencilerinin şişmanlığa ilişkin tutum ve davranışları
Behaviors of secondary school students related with fatness
  1. Tez No: 36076
  2. Yazar: GÜLAY ALEMDAR (DAĞ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Gıda Mühendisliği, Education and Training, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ORTAOKUL Ö?RENCİLERİNİN ŞİŞMANLI?A İLİŞKİN TUTUM VE DAVRANIŞLARI YÜKSEK LİSANS TEZİ Gülay ALEMDAR (DA?) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL- 1995 OZ Bu araştırma, Ankara'nın Keçiören merkez ilçesine bağlı Şinasi İlköğretim Okulu ile Gazi Ahmet Muhtar Paşa İlköğretim Okulunda Ev Ekonomisi dersini okuyan orta 2. ve 3. sınıf kız ve erkek öğrencilerin şişmanlığa ilişkin tutum ve davranışlarını saptamak amacıyla yürütülmüştür. Anket uygulanan öğrencilerden boy ve ağırlıklarını belirten ve böylece Beden Kitle İndeksi (BKİ) saptanabilen 305 öğrenciden (138 kız, 167 erkek) % 57.7'sinin BKİ persentilleri 50'nin altındadır. Ağırlığından memnun olan öğrencilerin çoğunluğu (kızlarda % 90.1, erkeklerde % 90.7) ağırlıklarını normal kabul etmektedir. Ağırlıklarını yılda bir kaç, haftada bir, aklına gelince ölçenlerin (% 62.5), BKİ'leri 50'nin altındadır. Ayrıca anne ve babalarının boy ve ağırlıklarını belirtebildikleri için BKİ saptanabilen 330 öğrenciden (173 anne, 157 baba), anne-babalarının BKİ persentilleri 20'nin altında olanların BKİ'leri çoğunlukla 50'nin altındadır. Anket uygulanan toplam 423 öğrencinin (208 kız, 215 erkek), % 67.4'nün, yemeği hızlı yemedikleri, % 66.9'nün öğün zamanı yemek yedikleri, % 51.8'inin ise, bir günde üç öğün yemek yedikleri saptanmıştır. Öğrencilerin % 8.0'i (kızlarda% 67.6, erkeklerde % 32.4 ) zayıflamak için, % 5.9'u da ( kızlarda % 40.0, erkeklerde % 60.0 ) şişmanlamak için hiç bir uygulama yapmamaktadır. Şişmanlığın sağlık bozucu bir etken olduğunu belirten öğrenciler % 64. 1 'dir. Öğrenciler şişmanlıkla ilgili bilgileri genellikle doktordan, gazete, dergi, kitaptan, radyo ve televizyondan almaktadır. Şişmanlıkla ilgili bilgi almak isteyenlerin oranı da % 70. 9 'dur. II
Özet (Çeviri)
BEHAVIORS OF SECONDARY SCHOOL STUDENTS RELATED WITH FATNESS (M.s. Thesis) Gülay ALEMDAR (DA?) GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 1995 ABSTRACT This research was done, among boys and girls students, attending, second and third classes who take 'Home Economics' course at Şinasi Secondary School and Gazi Ahmet Muhtar Paşa Secondary School, which are in the province of Keçiören. The aim of the research was to determine the behaviors of them about fatness. The number of the students taken in to search questionnary, whose percentiles of body mass index (BMI) can be calculated, was 305 (consisting of 138 girls, 167 boy) 57.7 % of them have BMI below 50. Most of the students who were satisfied with their weight (The percentage of this in girls 90.1 %, in boys 90.7 %) thought that they are normal. The BMI of those who cheeks their weight rarely, once or twice e week may be a year (62.5 % of the selected group) was below 50. Besides, after the evaluation of datas which was given by 330 students who could give information about their adults weight and height (consisting of 173 mother, 157 father), it was seen that the BMI's of those whose BMI percentiles were below 20, were most commanly below 50. It was deduced IIIthat; 67.4 % of the total (consisting of 208 girl, 215 boy) who answered the questionnary don't eat quickly, 66.9 % have their meal regularly, and 51.8 % have their meal three times a day. For losing weight 8.0 % of them (for girls 67.6 %, boys 32.4 %), for getting fat 5.9 % of them (for girls 40 %, for boys 60 %) don't have any precautions The percentage of the students who asserted that fatness has a“Health Disturbing”effect, was 64.1 %. Usually they learn about fatness from doctors, news papers, magazines, books, radios and televisions. And the percentage of those who were eager to get information about fatness is 70.9 %. IV