Amenajman planlarında gençleştirme sahaların değerlendirilmesi (Hamsiköy Şefliği örneği)
Regenerati̇on areas speci̇fi̇c to Hamsi̇köy forest rangewere evaluated accordi̇ng to data gi̇ven i̇n the management plans
- Tez No: 360793
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amenajman Planları Gençleştirme Sahaların Değerlendirilmesi Hamsiköy Şefliği özelinde incelenmiştir. Bu amaçla Hamsiköy Ormanlarında amenajman planı yapılana kadar olan süreçte gerçekleştirilen gençleştirme uygulamaları, 1971 yılında ilk amenajman planı ve devamındaki 1984 revizyon planı ile 2008 yılındaki yenilenen plan verilerine göre gerçekleştirilen gençleştirme çalışmaları ele alınmıştır. Buna göre, planlı dönem öncesine ait çalışmaların uygulayıcı teknik elemanların bilgi ve tecrübelerine göre gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. 1971 yılı orman amenajman planı verilerine göre gençleştirmeye ayrılan alanların %18,75'inde çalışma yapıldığı, bunların büyük bir kısmında başarısızlıkların olduğu anlaşılmaktadır. 1984 yılı orman amenajmanı revizyon planında ise eski alanlara (başarısız sahalara) ilave olarak yeni gençleştirme alanların plana dahil edildiği anlaşılmaktadır. Bu dönemde gençleştirmeye ayrılan alanların %35,6'sına girildiği görülmektedir. 2008 yılı orman amenajman planı verilerine göre gençleştirmeye ayrılan alanların %19,50' sine girildiği görülmektedir. Ayrıca orman amenajman planlarında gençleştirme çalışmasına ayrılmayıp, plan verileri dışında gençleştirme çalışması yapılan yeni alanların her iki plan döneminde de olduğu tespit edilmiştir. Karahava bölgesindeki gençleştirme çalışmalarının öncesinde Etek Şeridi Tıraşlama Vaziyeti ile sonrasında rüzgar devriği nedeniyle Büyük Alan Tıraşlama Vaziyeti ile gençleştirildiği anlaşılmaktadır. Bu saha aradan geçen 25 yıl sonrasında ilk aralama çağında olup başarılı ve sürdürülebilir orman konumundadır. 1984 yılı orman amenajman revizyon planında Doğu ladininde gençleştirme çalışması olarak siper altında gençleştirme metodu uygulanmaya başlanmış ve günümüzde de uygun alanlarda bu metot devam etmektedir. Bekçiler mevkiindeki gençleştirme sahası Kn+L karışık meşceresi olup siper altı dikim yöntemi ile takviyeli gençleştirme çalışması ile gençleştirilmiş olup şuan itibarıyla sıklık-sırıklık çağında olup karışımın devamını sağlayacak şekilde başarılıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, regeneration areas specific to Hamsiköy Forest Rangewere evaluated according to data given in the management plans. For this purpose, regeneration treatments before and after the first management plan which was hold for Hamsiköy Range in 1971 were examined. Also regeneration treatments after the revised management plan in 1984 and after the renewed plan in 2008 were examined. Obtained data showed that before the first management plan, treatments had been hold according to the information and experiences of the technical staff. According to the data obtained data, regeneration treatments were acted only 18,75% of the total area given in the first management plan in 1971 and most of the regenerated areas were not successful. In the revised management plan in 1984, new regeneration areas were added to older (unsuccessful regenerated areas). In the same period, it is understood that treatments were done 35,6% of the devoted regeneration areas. According to the data obtained from the management plan in 2008, it is understood that treatments were done 19,5% of the devoted regeneration areas. Also it was determined that there were some other regeneration areas which were not separated into regeneration areas both in revised plan and in new management plan. Regeneration treatments were done by strip clear cutting method before in Karahava suburb; however, because of the windthrow clear cutting method was applied after. Nowadays that area is in 25 years old and subjected to first thinning applications. Since 1984 in revised management plan shelterwood method has been used in suitable oriental spruce stands. In the mixed stand of Beech+Spruce in Bekçiler suburb, seedlings were planted also in order to supplement the shelterwood regeneration method. Nowadays, that stand is in thicket and pole stage and sustainability of the species mixture is not under danger.