Kokar ağaç (aılanthus altıssıma (MILL.) swıngle) odununun yongalevha endüstrisinde değerlendirilebilme imkânları
Usability possibilities of wood of tree of heaven (ailanthus altissima (MILL.) swingle) in particleboard industry
- Tez No: 360814
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY NEMLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Bu çalışmada; Kokar Ağaç (Ailanthus altissima (Mill.) Swingle) odununun yongalevha endüstrisinde değerlendirilebilme imkânları incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda; tutkal kullanım oranı, dış tabaka oranı ve özgül ağırlığın artması sonucu mekanik özellikler (eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve yüzeye dik çekme direnci) ve yüzey pürüzlülüğünü olumlu yönde fakat formaldehit emisyonu olumsuz yönde etkilenmiştir. Fiziksel özelliklerden kalınlık artış oranında ise dış tabaka oranı ve tutkal oranının arttırılması levhaların 2 ve 24 saatlik kalınlığına şişme değerlerini düşürmüştür. Fakat özgül ağırlığın artması sonucu ise 2 saatlik kalınlığına şişme oranı azalırken 24 saatlik kalınlığına şişme oranı yükselmiştir. Üretilen yongalevhalarda toz, kabuk, dal odunu ve kaba yonga kullanımı, bölge farkı ve hammaddenin kimyasal ve anatomik özellikleri levhaların mekanik özellikleri ile kalınlık artış oranı üzerinde etkili olmuştur. Toz kullanımı, bölge farkı ve hammaddenin kimyasal ve anatomik özellikleri yüzey pürüzlülüğü üzerinde etkili iken; kabuk ve dal odunu kullanımı, bölge farkı ve hammaddenin kimyasal ve anatomik özellikleri formaldehit emisyonu üzerinde etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study usability possibilities of wood of tree of heaven (Ailanthus altissima (Mill.) Swingle) in particleboard industry were analyzed. As a result, while increase in resin usage ratio, the face layer ratio and weight density made a positive effect on mechanical properties (modulus of repture, modulus of elasticity and internal bond strength) and surface roughness, this increase made a negative effect on formaldehyde emission. Increasing the face layer ratio and resin usage ratio, decreased the thickness swelling (one of the physical properties) values of particleboard at 2 and 24 hours. However, as a result of increase in weight density, thickness swelling value at 2 hours decreased and thickness swelling value at 24 hours increased. Dust, bark, branch and rough particle usage in produced particleboard, regional difference and chemical and anatomical properties of raw material have effect on mechanical properties of boards and thickness swelling values. While dust usage, regional difference and chemical and anatomical properties of raw material have effect on surface roughness; bark and branch usage, regional difference and chemical and anatomical properties of raw material have effect on formaldehyde emission.