Crepıs L.(Asteraceae) cinsine ait bazı taksonların anatomik ve mikromorfolojik yönden incelenmesi
The anatomy and micromorphology of some taxa of the genus Crepis (Asteraceae)
  1. Tez No: 360846
  2. Yazar: ÖZGE DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Asteraceae familyasında yer alan Crepis L. cinsi, ülkemizde 42 takson ile temsil edilmektedir. Bu çalışmada, Crepis cinsine ait 11 taksonun (Crepis alpestris, C. amanica, C. armena, C. aspera, C. aurea subsp. olympica, C. bithynica, C. dioritica, C. dioscoridis, C. macropus, C. smyrnaea ve C. zacintha) gövde ve yaprak anatomileri ile stilus mikromorfolojileri incelendi. Çalışmada incelenen bitki materyalleri 2013yılında bitkilerin vejetasyon dönemlerinde toplandı. Anatomik incelemeler fikse edilmiş materyallerden, taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri ise herbaryum örneklerinden yapıldı. İncelenen taksonların gövde anatomik yapısının epidermis, korteks, iletim demetleri ve öz'den oluştuğu tespit edildi. Yaprakların amfistomatik, stomaların ise anomositik olduğu belirlendi. SEM analizleri sonucu stilusların papillar 2 farklı tipte olduğu belirlendi. Bu çalışma ile taksonların anatomik ve mikromorfolojik özellikleri karşılaştırılarak, benzerlik ve farklılıklar tespit edildi. Bu karakterlerin taksonomik açıdan önemli olduğu bulundu. Anahtar Kelimeler : Crepis, Asteraceae, Anatomi, Mikromorfoloji
Özet (Çeviri)
The genus Crepis L. which belongs to the family Asteraceae is represented by 42 taxa in Turkey. Stem, leaf anatomy and style micromorphology of 11 taxa (Crepis alpestris, C. amanica, C. armena, C. aspera, C. aurea subsp. olympica, C. bithynica, C. dioritica, C. dioscoridis, C. macropus, C. smyrnaea and C. zacintha) belonging to the genus were examined in detail in this study. The plant materials examined were collected during plant's vegetation period in 2013. The anatomical investigations were carried out using stock materials while scanning electron microscopy (SEM) analysis were carried out using herbarium materials. The taxa which was examined for the anatomical structure of stem was found to occur epidermis, cortex, vascular bundles and pith. It was exhibited that the leaves of all of taxa are amphistomatic and stomata are anomocytic type. The style of the taxa were determined 2 different types of papillary in the results of SEM analysis. This study determined anatomical and micromorphological properties of taxa and identified the similarities and differences among them. The finding revealed taxonomically important characteristics. Key Words : Crepis, Asteraceae, Anatomy, Micromorphology