Crepis L. (Asteraceae) cinsine ait bazı türlerin aken ve pappus mikromorfolojisi
Achene and pappus micromorphology of some species of the genus Crepis L. (Asteraceae)
  1. Tez No: 424451
  2. Yazar: KEMAL VEHBİ İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCEER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Asteraceae familyasında yer alan Crepis L. cinsi, ülkemizde 40 takson ile temsil edilmektedir. Bu çalışmada, Crepis cinsine ait 10 türün (Crepis amanica, C. aspera, C. dioscoridis, C. fraasii, C. frigida, C. libanotica, C. multiflora, C. sahendii, C. stojanovii ve C. syriaca) taramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımı ile aken ve pappus mikromorfolojileri incelendi. İncelenen bitki materyalleri 2011-2014 yılları arasında bitkilerin vejetasyon dönemlerinde toplandı. Saha çalışmalarında toplanan örnekler preslenip kurutuldu ve herbaryum materyali haline getirildi. Saha çalışması sırasında toplanan veya herbaryum materyallerinden alınan aken ve pappus örnekleri SEM analizlerinde kullanıldı. SEM analizleri sonucu incelenen türlerin aken yüzeyinin pürüzlü (ruguloz, tuberkulat, papillar, dikensi) veya pürüzsüz olduğu tespit edildi. Buna ilave olarak, aken yüzeyi pürüzlü olan türlerde damarlar üzerinde ve damarlar arasında bazı farklılıklar gözlendi. Ayrıca heterokarpik türlerin (C. aspera, C. dioscoridis ve C. syriaca) merkezi ve çevresel aken mikromorfolojilerinin farklı olduğu tespit edildi. İncelenen türlerde pappusların dikensi hücrelerden oluştuğu ve dikensi hücrelerin sıklığının türler arasında farklı olduğu belirlendi. Elde edilen bu sonuçların taksonomik açıdan önemli olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
The genus Crepis L. which belongs to the family Asteraceae is represented by 40 taxa in Turkey. In this study, 10 species of belonging to the genus Crepis (Crepis amanica, C. aspera, C. dioscoridis, C. fraasii, C. frigida, C. libanotica, C. multiflora, C. sahendii, C. stojanovii ve C. syriaca) were examined by achene and pappus micromorphology with the help of scanning electron microscope (SEM). The plant materials examined were collected during plant's vegetation period in 2011-2014. Samples which collected in the fieldwork were dried pressed and became herbarium material. Achene and pappus samples collected during the fieldwork or taken from the herbarium materials were used SEM analysis. The species examined that result of SEM analysis achene surface were determined rough (ruguloz, tuberculosis, papillate, spinose) or smooth. In addition, the species which have achene surface rough was observed some differences between on ribs and among ribs. Furthermore, the species which heterocarpic (C. aspera, C. dioscoridis and C. syriaca) was found to be different in the central and ray achene micromorphology. In the examined species, pappus is formed spiny cells and was determined to be species differences in the frequency of spiny cells. In terms of taxonomic, these outcomes acquired appeared important.