Trabzon ilinde yer alan balıkçılık kıyı yapıları üzerine bir araştırma
An investigation on the coastal fishing structures located in Trabzon city
  1. Tez No: 360850
  2. Yazar: ŞÜKRAN AVCI SOFTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Fisheries Technology, Marine Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Trabzon İl sınırları içerisinde yer alan 11 adet balıkçı barınağı, 13 adet çekek yeri, 3 adet barınma yeri incelenerek alt ve üst yapısal yeterlilikleri ortaya konulmuştur. Durum tespit formu kullanılarak yüz yüze yapılan görüşmeler ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan sağlanan verilerden elde edilen sonuçlara göre incelenen balıkçılık kıyı yapılarının; % 18'inde ÇED raporu, %63'ünde elektrik, %59'unda su hattı, %48'inde fener, % 100'ünde çekek yeri, %55'inde rıhtım, %11'inde ağ tamir alanı, %11'inde kurutma sahası, %11'inde buz üretim birimi, %7'sinde soğuk hava deposu, %11'inde satış yeri, %18'inde kapalı depo, %44'ünde tuvalet, %29'unda otopark, %44'ünde idari bina, %22'sinde dinlenme binası ve %18'inde ilk yardım ünitesi bulunduğu belirlenmiştir. Trabzon ilinde yer alan balıkçılık kıyı yapılarına yönelik elde edilen bulgular, sorunların genel olarak yasal yetersizliklerden, yapıların yürürlükte yer alan mevzuatlara göre inşa edilmemesinden, genelde bu tür yapıların imar planı içerisinde yer almayışından ve balıkçılık kıyı yapılarının durum ve ihtiyaç analizi yapılmadan inşa edilmesinden kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 11 fishing ports, 13 berths, and 3 shelters located in Trabzon city were investigated and their top and bottom structural efficiencies are revealed. It is found out in the study that 18% of the structures have EIA reports, 63% have electric lines, 59% have waterlines, 48% have beacons, 100% have berths, 55% have docks, 11% have fish net repair areas, 11% have fish net drying areas, 11% have ice machines, 7% have cold storages, 11% have fish shops, 18% have storages, 44% have toilets, 29% have parking lots, 44% have administration buildings, 22% have cafeterias, and18% have first aid units, according to the results from the survey and the data from the Ministry of Transport, Maritime Affairs and Communications. According to the findings in the area, it is revealed that the problems are generally caused by the following reasons: the inefficiency of laws, the fact that the structures were not built according to the law requirements, the lack of structures which are documented in the development plans, and building the coastal fishing structures without situation and needs analysis reports.