Gümüşhane-Zigana mevkiinde sarıçamın (Pinus silvestris L.) bazı yetişme ortamı özellikleri ile ökseotu (Viscum album L.) bulaşma derecesi arasındaki ilişkiler
The relations between scots pine (Pinus silvestris L.) some habitat features with the degree of mistletoe (Viscum album L.) in position Zigana-Gümüşhane
- Tez No: 360849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Gümüşhane-Zigana mevkiinde sarıçamın (Pinus silvestris L.) bazı yetişme ortamı özellikleri ile ökseotu (Viscum album L.) bulaşma derecesi arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu amaçla, işletme müdürlüğü ormanlarında sarıçamın bulunduğu alanlarda 2x2 km'lik aralık mesafe ile belirlenmiş noktalar dikkate alınarak, 1000 m2 büyüklüğünde örnekleme alanları seçilmiş ve 33 adet örnek alan belirlenmiş ve bu örnek alanlarda açılan toprak çukurlarından toplam 130 adet toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örnekleri üzerinde kum (%), toz (%), kil (%), taşlılık (%), pH, faydalanabilir su kapasitesi (fsk), organik madde miktarı ve bazı bitki besin elementleri (Ca++, Mg++, Na+, K+) belirlenmiştir. Ayrıca arazi çalışmaları sırasında konum etmenlerinden yeryüzü şekli, arazi eğimi, yükselti ve bakı belirlenmiştir. Ökseotu bulunan ağaçlarda ökseotu durumu ve meşçerelerdeki ortalama bulaşma derecesi belirlenmiştir. Buna göre, Gümüşhane-Zigana mevkiinde ökseotu ortalama bulaşma derecesi ile toprakların solma noktası, Na+ miktarı, mutlak toprak derinliği, toz (%) miktarı, kil (%) miktarı arasında pozitif, elektriksel iletkenlik, kum (%) miktarı arasında negatif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated that the relations between Scots pine (Pinus sylvestris L.) some habitat features with the degree of mistletoe (Viscum album L.) in position Zigana-Gümüşhane. In order to do this study, sampling plots were selected according to 2x2 km grid system in the study area, and sampling plots were determined measuring 1000 m2 in Scots pine stands and 130 soil samples were taken In 33 sample plots. Soil textures (ratio of sand, silt, and clay), pH, available water capacity (AWC), organic matter, and soil nutrient elements (Ca++, Mg++, Na+, K+) were determined in soil samples. Also relief, slope, altitude and aspect from spatial factors was determined. In addition to the incidence of mistletoe on trees determined according to the dwarf mistletoe rating system. Accordingly, in the locality Gumushane Zigana, the average degree of infection of mistletoe between wilting point, the amount of Na+, absolute soil depth, silt (%) ratio has been found positive relationships. However, the average degree of infection of mistletoe between electrical conductivity, sand (%) ratio has been gained negative relationships.