İzmit'teki park ve bahçelerde yetiştirilen süs bitkileri
Ornamental plants cultivated in parks and gardens in İzmit
- Tez No: 360882
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu çalışma, 2011-2014 yılları arasında İzmit'teki park ve bahçelerde bulunan süs bitkilerini ve bunların yayılış alanlarını belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanında yapılan bu çalışmada, süs amaçlı kullanılan otsu ve odunsu bitki gruplarını içeren 57 familya, bu familyalara ait 105 cins ile 143 türe dahil olmak üzere toplam 148 farklı süs bitkisi tespit edilmiştir. Bu çalışma sonunda süs amaçlı kullanılan bitkilerin çoğunlukla Rosaceae, Cupressaceae, Pinaceae, Oleaceae, Fabaceae/ Leguminosae, Asteraceae/ Compositae, Aceraceae, Celastraceae, Caprifoliaceae, Moraceae familyalarına dahil oldukları tespit edilmiştir. Çalışmalarımız sırasında tespit edilen bütün süs bitkilerinin morfolojik ve ekolojik özellikleri, dona dayanıklılığı, çoğaltılması, hastalık ve zararlıları, peyzajda kullanımı tanımlanmış ve bu bitkiler hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler için bir başvuru kaynağı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine to ornamental plants and their distribution area that located in parks and gardens in Izmit between the 2011-2014. In this study, conducted in the research area, herbaceous and woody ornamental plants used for groups of 57 families containing, 105 genus with 143 species belonging to this family including, a total of 148 different ornamental plants have been identified. At the end of this study, the plants used for ornamental purposes, mostly Rosaceae, Cupressaceae, Pinaceae, Oleaceae, Fabaceae/ Leguminosae, Asteraceae/ Compositae, Aceraceae, Celastraceae, Caprifoliaceae, Moraceae to the families to be involved have been identified. All ornamental plants which identified during our study, morphological and ecological characteristics, frost resistance, reproduction, diseases and pests, landscape utilization is defined and a reference source was attempted to establish for those who want to get detailed information about these plants.