Tarımsal peyzajın uzaktan algılama ile izlenmesi: Aşağı Seyhan Ovası örneği
Monitoring the agricultural landscape with remote sensing: Lower Seyhan Plane case study
- Tez No: 360911
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye gibi tarımsal peyzaj alanlarının geniş yer tuttuğu ve tarımın ülke ekonomisinde büyük pay sahibi olduğu ülkelerde hasat öncesinde ekim alanlarının ve rekolte tahminlerinin hızlı ve ekonomik bir yöntem olan uzaktan algılama ile belirlenerek verilerin ortaya konulması tarım politikasında ve tarımsal peyzaj alanlarının belirlenmesinde hiç süphesiz ki faydalı olacaktır. Artık gelişmiş ülkeler ürün tahmini alanında en ileri teknolojilerden yararlanmakta ve uydu görüntüleri yardımıyla belirlenen tarımsal peyzaj alanlarında ürün desenlerini belirleyerek tarımsal alan kullnımlarını ve verim tahminlerini yapabilmektedirler. Yapılan bu çalışmanın amacı da Çukurova Bölgesi'nde ve Adana ili sınırları içerisinde bulunan Aşağı Seyhan Ovası'nda (ASO) tarımsal peyzaj alanlarının kullanım uygunluğunun uzaktan algılama yönteminden yararlanılarak belirlenmesi ve yersel veriler yardımı ile doğruluklarının ortaya konulmasıdır. Bu kapsamda ovada yetişen ürün desenlerinin (buğday, mısır, pamuk, patates, narenciye vb.) 2007-2013 yılları arasında değişimleri incelenerek tarımsal alan kullanım uygunlukları belirlenmiştir. Seçilen yıllar arasındaki ürün yetişme alanları tür bazında belirlenerek yazlık ve kışlık olarak sınıflandırılmış ve yıllar arasındaki değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Monitoring the agricultural lands is very important that has still big economic value on overall trade in countries such as Turkey. Determining the agricultural pattern and productivity using cost efficient methods like remote sensing will be good to prepare agricultural policies and plans. Nowadays, most of developed countries are used remote sensing technologies to detect agricultural crop pattern and productivity. The aim of this study was to detect agricultural crop pattern between 2007 and 2013 in Lower Seyhan Plane (LSP) applying remote sensing techniques accurately. In this frame, crop pattern in the LSP (wheat, corn, cotton, potato, citrus etc.) were mapped between 2007 and 2013. Additionally, differences of the seasons were evaluated as winter and summer crop patterns. As a result of the study, citrus areas were increased in time regularly except 2013 and productivity of the study area was increased in time because of arable land rising.