Gölbaşı ve Azaplı göllerinin (Adıyaman) mikrobiyolojik kalitesi ve izolatların antibiyotik dirençlilik özelliklerinin belirlenmesi
Microbiological quality of Gölbaşi and Azapli lakes (Adiyaman) and determination of antibiotic resistance properties of isolates
  1. Tez No: 360914
  2. Yazar: FİKRET BÜYÜKKAYA KAYIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER, DOÇ. DR. FATİH MATYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Gölbaşı ve Azaplı (Adıyaman) göllerinin mikrobiyolojik kirlilik düzeyleri, bazı fiziksel parametreleri araştırılarak, bu göllerden izole edilen bakterilerin identifikasyonları yapılarak, antibiyotik dirençlilik düzeyleri ile çoklu antibiyotik dirençlilik oranları belirlenmiştir. Bunun için, her gölde beş farklı istasyon belirlenerek 4 farklı periyotta (Aralık, Mart, Temmuz, Ekim) su örnekleri alınmıştır. Ortalama sıcaklık değerleri, pH, çözünmüş oksijen ve elektriksel iletkenlik değerlerine göre her iki gölün kıta içi su kaynakları yönetmeliğine göre yüksek kalitede olduğu belirlenmiştir. Her iki gölde de fekal streptokok varlığı belirlenerek toplam koliform sayısının Azaplı Kanal 1 ve 2 istasyonlarında yüksek olduğu (1100>kob/100mL), Gölbaşı gölünde ise örnek toplama periyotlarına bağlı olarak değiştiği saptanmıştır. Analizler sonucunda 464 izolatın 14 farklı türe ait olduğu belirlenmiş olup dominat tür Aeromonas sobria izolatlarıdır. İzolatların sefazolin, sefalotin, sefuroksim, seftizoksim, penisilin ve nitrofurantoin'e karşı dirençlerinin genel olarak yüksek olduğu (>%50) tespit edilmiştir. Gölbaşı gölündeki izolatların %89.5'inde, Azaplı gölündeki izolatların ise %94.0'ünde çoklu antibiyotik direnci belirlenmiştir. Çoklu antibiyotik dirençliliği (ÇAD) 0.50 ile 1.00 arasında değişkenlik gösteren ve rastgele seçilen 103 bakteriden 15'inde plazmit varlığı tespit edilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki, Gölbaşı ve Azaplı gölleri fiziksel parametreler bakımından iyi kalitede suya sahip olduğunu ancak her iki gölünde mikrobiyolojik olarak kirli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, microbial pollution levels and some physical parameters of Golbasi and Azaplı Lakes (Adiyaman) were investigated, and also identified bacteria and determined the resistance levels and multiple antibiotic resistance of bacteria isolated from lakes. For this purpose, five place were determined for taking water samples each of lakes. Water samples were collected at four different periods (December, march, july, october). Average water temperature, pH, dissolved oxygen and conductivity results shown that lakes have a high water quality according to in land water resources management. The presence of fecal streptococ was determined each of lakes and total coliform levels was high in station of Azaplı water canal 1 and 2 (>1100), total coliform levels were showed differences depending on periods in Golbasi lake. Results obtained from analyses have shown that 14 different species from 464 isolates were identified. Dominat bacteria was Aeromonas sobria . It was observed CZ, KF, CXM, ZOX, P and F resistance were observed generally high levels (up to %50) in isolates. Multiple antibiotic resistance (MAR) were determined from the rate of 89.5% of isolates in Golbasi lake and 94% of isolates in Azapli lake. In all of randomly selected fifteen isolates have multiple antibiotic resistance presence of plasmid was observed. The results indicated that Golbasi and Azapli lakes are good quality in terms of physical parameters, but in microbiologically polluted significantly