Acidovorax citrulli 'nin karpuzun tohum, fide, meyvesinden izolasyonu ve farklı tohum uygulamalarının bakteriyel fide yanıklığı hastalığının çıkışı üzerine etkisi
Isolation of Acidovorax citrulli fromseeds, seedlings, fruits of watermelon and efficacy of different seed treatments on seedling blight disease occurence
  1. Tez No: 360913
  2. Yazar: HATİCE SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Acidovorax citrulli adlı bakteriyel etmen kabakgillerde bakteriyel fide yanıklığı ve meyve lekesi hastalığına neden olur. Adana, Osmaniye ve Antalya illerindeki karpuz tarlaları ve ticari fideliklerden toplanan hasta bitkilerden 84 adet patojen bakteri izole edilmiştir. İzolatların tanısı gram reaksiyonu, farklı besi yerindeki koloni morfolojisi, LOPAT(L: levan tipte koloni üretimi; O: oksidaz testi, P: patateste pektolitik aktivite, A: arginin dehidrolaz aktivitesi, T: tütünde aşırı duyarlılık reaksiyonu) testleri, patojenite, DAS-ELISA ve PCR testleriyle yapılmıştır. Ülkemize 2009-2012 yılları arasında 16 farklı ülkeden ithal edilen 48 çeşide ait 217 adet karpuz ve karpuz anacı tohum lotları, Acidovorax citrulli bulaşıklığı yönünden incelenmiş ve tohum lotlarının hiç birinde bu patojene rastlanmamıştır. Tohumdaki inokulumu yok etmek veya azaltmak için 21 farklı fiziksel ve kimyasal tohum uygulamalarının hastalık çıkışına, tohum çimlenmesine ve fide gelişimine etkisi araştırılmıştır. Hiçbir tohum uygulaması tohumdaki inokulumu tamamen yok etmemiştir. Bu üç özellik dikkate alındığında, tohum uygulaması olarak önerilecek ilk 4 uygulama sırasıyla; %2'lik laktik asit 15 ve 20 dakika daldırma, 55oC'deki sıcak suya 20 dakika daldırma ve 60 oC'deki suya 20 dakika daldırma şeklinde yapılan tohum uygulamaları başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bacterial pathogen Acidovorax citrulli, causes seedling blight and fruit blotch on cucurbit crops. From surveys conducted in watermelon fields and commercial nurseries located in Adana, Osmaniye and Antalya provinces, 84 phytopathogenic bacteria were isolated from symptomatic plant materials. Identification of isolates were revealed using gram reaction, colony morphology on several media, LOPAT (L: levan production, O: oxidasetests, P: pectolyticactivity on potatoslices, A: argininedehydrolasetests, T: hypersensitivity on tobacco) tests, pathogenicity, DASELISA and PCR. Between 2009-2012, 217 watermelon and rootstock seed lots belonging to 48 distinctive varieties imported from 16 different countries were tested and Acidovorax citrulli was not detected in those seed lots. In order to reduce or eliminate the bacterial inoculum on seed, effects of twenty-one different physical and chemical seed treatments to disease incidence, seed germination and seedling growth was investigated. Neither of treatments were inhibited the pathogen inoculum on seeds. According to results, the most successful four seed treatments were dipping in to 2% lactic acid for 15 and 20 minutes, 55 oC for 20 minutes and. 60 oC for 20 minutes. KeyWords: Watermelon, Acidovorax, PCR, ELISA, physical and chemical seed treatments