Bazı sıklamen türlerinde (C. cilicium, C. persicum ve C. hederifolium) anter ve ovül kültürü yöntemlerinin embriyo uyartımına etkileri
Effect of the anther and ovule culture methods on embryo excitation in some of cyclamen species (C. cilicium, C. persicum and C. hederifolium)
- Tez No: 360928
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YEŞİM YALÇIN MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de doğal olarak yetişen bazı sıklamen türlerinde (Cyclamen cilicium, Cyclamen persicum ve Cyclamen hederifolium) anter ve ovül kültürü yöntemlerinin embriyo uyartımına etkileri araştırılmıştır. Anter ve ovüller anthesisten 2,3 gün önce toplanmışlardır. Denemede bitki büyüme düzenleyicileri olarak 2 İP (0.8 mg L-1) ve 2,4-D (2 mg L-1)'nin kombinasyonunu içeren ½ MS besiyeri kullanılmış, bitkilerin in vitro'da gelişim ve farklılaşmaları gözlenmiştir. Karbon kaynağı olarak ovül kültüründe 30 g l-1 ve anter kültüründe ise 90 g l-1 sakkaroz kullanılmıştır. Anterler ortama aktarıldıktan sonra karanlıkta 2 gün 5 ºC'de bekletilmişlerdir. Daha sonra petrilere aktarılmış olan ovüller ve anterler ise ön uygulamaları bittikten sonra tamamen karanlık ortamda 25 °C'de, 8 hafta süre ile bekletilmişlerdir. İki eksplant tipi de, 30 g l-1 sakkaroz içeren hormonsuz ortama aktarılmış ve çalışma sonucunda her üç türün eksplantlarının kallusa dönüşüm oranı, embriyojenik kallusların gelişim oranları, embriyojenik kallusların embriyoya dönüşüm oranı ve embriyo aşamaları incelenmiştir. En yüksek embriyo oluşumu C. cilicium anter eksplantında gözlenirken, C. hederifolium ovüllerinden herhangi bir embriyo oluşumu gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to obtain haploid embriyos from Cyclamen species which are cultivated and grown naturally in Turkey (Cyclamen cilicium, Cyclamen persicum and Cyclamen hederifolium) by using anther and ovüle culture technique. The unfertilized anther and ovüles were collected 2 or 3 days before anthesis. ½ MS medium were used containing 0.8 mg L-1 and 2 mg L-1 2,4 D plant growth combination in the experiment. As the carbon source sucrose was used 30 mg L-1 in ovüle culture and 90 mg L-1 in anther culture. Anthers treated in the dark at 5 ºC' for 2 days after transfering to the culture, then both anthers and ovüles kept in the dark at 25 °C for 8 weeks. The embryoids transfered to the MS medium containing 3% sucrose. As a result, conversion ratio of explants to the callus, conversion ratio of embryogenic callus to embryo, investigation of embryo stages were investigated for all Cyclamen species that used in this experiment. The most embryos formation was seen in anthers of C. cilicium, however any embryo formed in ovüles of C. hederifolium