Pemetrexed ve cefıxıme'nin tek başına ve karışım halinde kullanıldığı zaman insan periferal lenfositlerindeki ın vıtro genotoksik etkileri
In vitro genotoxic effects of pemetrexed and cefixime as single-agent or combination form on human peripheral blood lymphocytes
  1. Tez No: 360929
  2. Yazar: ERMAN SALİH İSTİFLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin tedavisinde yaygın olarak kullanılan pemetrexed (PMX) ve bir sefalosporin grubu antibiyotik olan cefixime (CFX)'nin insanlar için genotoksik risk oluşturup oluşturmadığı, insan periferal lenfositlerinde in vitro kardeş kromatid değişimi (KKD), kromozom anormalliği (KA) ve mikronukleus (MN) testleri ile araştırılmıştır. Hücreler, 25, 50, 75, 100 µg/ml PMX'le; 900, 1600, 2300, 3000 µg/ml CFX'le; tek başlarına ve bu konsantrasyonların yarısı kadar konsantrasyonlarda bir araya getirilerek karışım (PMX+CFX) halinde 24 ve 48 saat muamele edilmiştir. Bu çalışmada, PMX 24 saatlik muamelede tüm konsantrasyonlarda KA oluşumunu istatistiksel olarak önemli derecede artırırken, 48 saatlik muamelede KA'nı uyarmamıştır. PMX 24 ve 48 saatlik muamelelerde KKD ve MN oluşumunu uyarmamıştır. Ancak, bütün süre ve konsantrasyonlarda mitotik indeks (MI), proliferasyon indeksi (PI) ve nukleus bölünme indeksini (NBI)'yı önemli derecede düşürmüştür. CFX bütün süre ve konsantrasyonlarda KA ve MN oluşumunu uyarmaz iken, 24 saatlik muamele süresinde en yüksek iki konsantrasyonda (2300 ve 3000 µg/ml), 48 saatlik muamelede tüm konsantrasyonlarda kontrollerdekine (kontrol ve eritici kontrol) nazaran KKD oluşumunu artırmış, fakat bu artış önemli bulunmamıştır. CFX MI ve PI'nı her iki süre ve tüm konsantrasyonlarda önemli derecede düşürmüştür. CFX her iki muamele süresinde de NBI'nı önemli derecede düşürmemiştir, ancak, 48 saatlik muameledeki düşüş konsantrasyona bağlı durum göstermiştir (r = -0,979, P < 0.05). PMX+CFX'in karışım hali ise genotoksik olmamalarına karşılık ilaçların tek başlarına muamele edilen hallerinden daha fazla sitotoksik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the genotoxic effects of pemetrexed (PMX) (an antifolate for the treatment of lung cancer and mesothelioma) and cefixime (CFX) (a cephalosporin antibiotic) separately or in combination on human peripheral lymphocytes by using sister chromatid exchange (SCE), chromosomal aberrations (CA) and micronucleus (MN) tests. Cells were treated separately with 25, 50, 75, 100 µg/ml PMX; 900, 1600, 2300, 3000 µg/ml CFX and with their combinations at their half concentrations for 24 and 48 hr. In this study, PMX significantly increased the formation of CAs in 24-hr treatment period, but not in 48-hr treatment. PMX did not induce the formation of SCE or MN either in 24- or 48-hr treatment periods. On the other hand, PMX significantly decreased the MI, PI and NDI at all concentrations and treatment times. No significant increase was detected in CA or MN in cultures treated with CFX for both treatment times. Although CFX induced the SCE at the two concentrations (2300 and 3000 µg/ml) for 24-hr treatment; and at all concentrations for 48-hr, the detected increases were not significant when compared to control and solvent control. CFX significantly decreased the MI and PI at all concentrations and treatment times. Although not statistically significant when compared to controls (negative and solvent control), CFX induced a concentration-dependent decrease in the NDI for 48-hr treatment (r = -0,979, P < 0.05). Combinations of PMX+CFX were detected to be more cytotoxic as compared to their separate treatments, but not genotoxic, in human peripheral lymphocytes.