Nizip yağlık ve Kilis yağlık çeşitlerinden elde edilen zeytinyağlarının aroma-aktif maddeleri ve fenol bileşikleri profillerinin belirlenmesi
Identification of aroma-active compounds and phenolic profiles of olive oils obtained from cvs. Nizip yaglik and Kilis yaglik
- Tez No: 360930
- Danışmanlar: DOÇ. SERKAN SELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli yağlık zeytin çeşitlerinden, Nizip Yağlık (NY) ve Kilis yağlık (KY)'tan elde edilen zeytinyağları kullanılmıştır. Nizip yağlık Gaziantep'in Nizip ilçesinden ve Kilis yağlık Kilis ilinden alınmıştır. Coğrafi bölgenin ürün kalitesi üzerine etkisini görmek amacıyla aynı çeşitler İzmir-Bornova Zeytincilik Araştırma İstasyonu'ndan da sağlanmıştır (Nizip yağlık-Bornova, NYB; Kilis yağlık-Bornova, KYB). Çalışmada, öncelikle zeytinlerin özellikleri ile zeytinyağlarının genel analizleri, yağ asitleri, fenol bileşikleri, antioksidan kapasiteleri ve duyusal özellikleri belirlenmiş daha sonra da zeytinyağlarında aroma maddeleri ve bu zeytinyağlarını karakterize eden aroma-aktif bileşikleri ilk kez gaz kromatografisi-kütle spektrometresi-olfaktometri (GC-MS-O) teknikleri kullanılarak saptanmıştır. Çalışma 2010 ve 2011 yılları olmak üzere iki hasat yılı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmada zeytin çeşidi, yetiştirilme bölgesi ve hasat yılının zeytinyağının özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Analizler sonucunda, zeytinyağlarında aroma ve aroma-aktif bileşiklerin çeşit ve sayısı çeşide, zeytinin yetiştiği bölgeye ve yıllara göre önemli farklılıklar gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the olive oils obtained from Nizip Yaglik (NY) and Kilis Yaglik (KY) which are two common cultivars of Southeast Anatolian Region of Turkey were used. NY was obtained from Nizip province and KY from Kilis province. The same cultivars were obtained from Olive Oil Research Center-Bornova in Izmir province (Nizip yaglik-Bornova, NYB; Kilis yaglik-Bornova, KY) in order to see geographical effect on olive oil quality properties. Firstly, olive properties were determined then general analysis, fatty acids, phenolic compounds, antioxidant capacity and sensory analysis of olive oils were identified. On the other hand, aroma and aroma-active compounds characterized the olive oils were determined for the first time by using gas chromatography-mass spectrometry-olfactometry (GC-MS-O) techniques. This research was carried out in two crop years (2010 and 2011). In this study, the effect of olive cultivars, grown region and harvest year were investigated on olive oil properties. In the results of analysis, the type and number of aroma and aroma-active compounds of olive oils showed significant differences by the cultivar, growing region and years.