Nanobubble sentezi, karakterizasyonu ve biyouyumluluğunun belirlenmesi
Nanobubble synthesis, characterization and biocompatability studies
  1. Tez No: 479689
  2. Yazar: GÖKÇE TANIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezde, akciğer kanserinin hedefli tedavisine imkan sağlayabilen ilaç taşıyıcı sistemin sentezi, karakterizasyonu ve biyouyumluluk testlerinin yapılması amaçlandı. Sağlıklı dokularda bulunmamasına karşılık akciğer kanserinde seviyesi artan matriks metaloproteinazlarından biri olan matriks metalloproteinaz-11 enziminin parçalayabileceği peptid dizisi belirlendi. Peptid yapısına akciğer kanserinde kullanılan kemoterapi ilaçlarından pemetrexed ve pazopanib bağlandı. Elde edilen peptid-ilaç konjugatları manyetik nanopartiküllere konjuge edildi ve bu manyetik nanokonjugatlar lipozom yapılı nanobubble'lar içine hapsedildi. Manyetik alan ve ultrases duyarlı nanotaşıyıcı sistemin dışarıdan lokal olarak uygulanan manyetik alan ile tümörlü dokuya hedeflendirilebileceği ve hedeflemenin ardından yine lokal olarak uygulanan ultrases ile de taşıyıcı sistemin nanobubble içerisinden çıkarak o bölgede birikeceği düşünülmektedir. Başlıca hedef, ilaçların terapötik indeksini artıran buna karşılık sağlıklı dokulardaki yan etkisini azaltabilen, immunolojik cevaba neden olmayan, dual hedef ve dual tedavi olanağı sağlayan ilaç taşıyıcı sistemi hazırlamaktır. Elde edilen nanokonjugat yüklü nanobubble'ın karakterizasyon çalışmaları ve biyouyumluluk testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis, characterization and biocompatibility tests of the drug delivery system which could enable the targeted treatment of lung cancer were aimed. Despite not being in healthy tissues, a peptide sequence was identified in which the matrix metalloproteinase-11 enzyme, one of the matrix metalloproteinases increasing in level in lung cancer, could be degraded. Pemetrexed and pazopanib which are chemotherapy drugs used for lung cancer were conjugated to the peptide structure. The resulting peptide-drug conjugates were conjugated to magnetic nanoparticles and these magnetic nanoconjugates were trapped in liposome-structured nanobubbles. Magnetic field and ultrasound sensitive nanotransfer system is thought to be able to be targeted to the tumor tissue by the locally applied magnetic field from the outside and then the carrier system will come out of the nanobubble and accumulate in that region by locally applied ultrasound. The main goal is to prepare a drug delivery system that increases the therapeutic index of the drugs, while reducing the side effects of healthy tissues, and does not cause immunologic induction, dual target and dual treatment possibilities. The obtained nanoconjugated nanobubble characterization studies and biocompatibility tests were performed.