Açıkta hıyar yetiştiriciliğinde yapraktan uygulanan selenyum ve silisyumun etkileri
Effect of selenium and silicon foliar applications on cucumber growing
- Tez No: 360932
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, yapraktan selenyum (Se) ve silisyum (Si) gübrelemelerinin açık tarla koşullarında yetiştirilen hıyarda (Cucumis sativus L.) bitki büyümesi, verim, bitki besin maddeleri alımı ve bazı meyve kalite özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Selenyum, Na2SeO4 bileşiği olarak 50 ppm dozunda ve Silisyum, K2SiO3 bileşiği olarak 300 ppm dozunda yapraklardan sprey şeklinde olmak üzere 3 defa 15 gün aralıklarla uygulanmıştır. Deneme süresince bitkilerde ve meyvelerde ölçülen, analiz edilen ve incelenen parametreler şunlardır: yaprak sayısı, bitki boyu, hasat süresince meyve sayısı ve ağırlığı, meyve hacmi, meyve çapı, meyve boyu, meyve sertliği, meyvede suda çözülebilir kuru madde (SÇKM), meyvede pH, meyvede EC, meyvede kuru madde üretimi, yaprakta mineral element analizleri N, P, K, Mg, Ca, Fe, Mn, Cu, Zn, Se ve Si yapılmıştır. Ayrıca Se ve Si'un insan beslenmesi üzerine olumlu etkileri nedeniyle, yaprak gübrelemesi ile meyvenin Se ve Si içeriğinin değişimini incelemek için meyvede de Se ve Si analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, yaprak uygulamaları şeklinde Selenyum hıyar meyve veriminde % 11, Silisyum, % 8 ve Se + Si uygulaması ise verimde % 25 artışlar sağlamıştır. Her iki mineralin beraberce yapraktan kullanımı verimi artırıcı etki yapmıştır. Bitki büyümesi ve meyve özellikleri üzerine Se ve Si'un etkileri belirgin değilken,meyvenin Se ve Si içeriği üzerine artırıcı etkiler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, foliar applications of selenium (Se) and silicon (Si) on the open field grown cucumber (Cucumis sativus L.) were studied. Treatments were performed by four ways; 1) Selenium, 2) Silicon, 3) Control, 4) Se + Si together. The effects of Se and Si on plant growth, yield, fruit properties, leaf mineral concentrations and fruit Se, Si contents have been investigated. The concentration of 50 ppm Se from Na2SeO4 and 300 ppm Si from K2SiO3 were applied to the leaves three times by 15 days interval during the growing period. In order to investigate the effects of the Se and Si on plant growth and fruit properties following parameters were investigated: plant height, leaf number, fruit weight, fruit diameter, fruit length, fruit volume, pH, and EC and total soluble solids of fruit juice. The fruit harvests were performed every 2-3 days and total yield was collected. The effects of the Se and Si on the leaf mineral concentrations of N, P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, Cu, Se and Si were investigated. Fruit Se and Si contents were also analyzed. As results, the effects of foliar applications of Se and Si on total yield were significant and increasingly affected the yield. Se, Si and Se+Si have increased the yield by 11 %, 8 % and 25 % respectively. The most remarkable effect on yield was together using of Se+Si. Fruit Se and Si contents also increased by the foliar applications.