Batı Kkaradeniz (İğneada-İstanbul Boğazı girişi) yaz dönemi ihtiyoplanktonu üzerine bir ön araştırma
A preliminary research on the Western Black Sea summer ichthyoplankton (İğneada-İstanbul Strait)
- Tez No: 360933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Denizlerimizde balık varlığının sürdürülebilmesi, türlerdeki üreme dengelerinin korunması ile mümkündür. Türkiye balıkçılığının önemli alanlarından biri olan Batı Karadeniz'de (İğneada-İstanbul Boğazı girişi) balık kaynaklarının iyi korunabilmesi için sürdürülebilir yönetim planlarının olması gerekmektedir. Bunun içinde mümkün olduğunca çok balıkçılık verisine ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçlar dahilinde balıkların üreme alanlarının, üreme zamanlarının ve miktarının bilinmesi özellikle av dönemi yasaklarının belirlenmesi açısından son derece önemlidir. Daha önce bu konuda araştırma yapılmamış Batı Karadeniz'de yaz dönemi yumurta bırakan türlerin gelişim alanlarının ve özelliklerinin belirlenmesi amacı ile Ağustos 2001'de 35 istasyonda örnekleme yapılmıştır. Ağustos-2001 döneminde 35 türe ait yumurta ve/veya larva örneklenmiştir. Örneklenen yumurtaların %87,4'ü, larvaların ise %36,1'i hamsi (Engraulis encrasicolus Linnaeus,1758) balığına aittir. Bunun yanında ~%76,1 hamsinin baskın tür olduğunu gözlemlenmiştir. Sık gözlenen diğer ihtiyoplankton grupları ise, ilkbahar ve yaz başlangıç döneminde yumurta bırakan kalkan, ilkbaharda yumurta bırakan horozbina, ilkbahar-yaz döneminde yumurta bırakan kaya, barbun ve kefal balıklarına aittir.Aynı bölgede Enstitümüz tarafından Ağustos 2003 ve Haziran 2004'de 11 istasyonda yapılmış araştırma projesi verilerine göre; yaz dönemi başlangıcında (Haziran), yumurta ve larva bolluğu az, Ağustos döneminde Haziran ayına göre arttığı gözlemlenmiştir. Özellikle İğneada-Karaburun arasında yumurta ve larva bolluğu yüksektir. Haziran döneminde 5 türe ait yumurta ve/veya larva belirlenmiştir. Örneklenen yumurta ve/veya larvaların ~%90'ı bölgeye ilkbahardan sonbahara kadar yumurta bırakabilen hamsi (Engraulis encrasicolus Linnaeus,1758) balığına aittir.
Özet (Çeviri)
The sustainability of fish stocks depends on the balance between catch and recruitment. It is necessary to have sustainable management plans for protection of fish resources in Western Black Sea (İğneada- İstanbul Strait), which is one of the major fisheries ground in Turkey. This requires detailed fisheries data. The knowledge on the location of spawning grounds, reproduction time and fecundity is particularly important in designation of fishing ban period.The sampling was performedin August 2001 at 35 stations, in order to determine the growing area of the fish species spawn in summer atthe Western Black Sea, where no similar study has been conducted before. According to the findings of our research, the eggs and/or larvae sampled belong to 35 different species. 87,4% of eggs, 36,1% of the larvae were of anchovy (Engraulis encrasicolus, Linnaeus 1758). Consequence of this study, egg and/or larvae of 35 species were determined. 87,4% of the ex-determined eggs and 36,1% of larvaes belongs to anchovy (Engraulis encrasicolus, Linnaeus 1758). The most dominant species is anchovy (~76,1%). Other frequent species were turbot in spring and at the beginning of the summerterm spawning, the egg-laying blenny in period spring and early summer, the spring-summer period, egg-laying goby, red-mullet and grey-mullet fish belong to. Results of earlier studies conducted in the region by our Institute in August 2003 and June 2004 at 11 stations indicated that ichthyoplankton abundance was low in June, while increased in August, particularly between İğneada and Karaburun. Larvae and eggs of five species were detected in June. Engraulis encrasicolus, spawning from spring to autumn, constituted 90% of sampled eggs and larvae.