İstanbul ilindeki dolgu alanlarının seçilen örneklerde kamusal ve çevresel açıdan incelenmesi
Public and environmental assessment of reclaimed areas in Istanbul through selected case studies
- Tez No: 360934
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİNET SELMİN BURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
İstanbul yarımada özellikleri taşıyan ve bir boğaz sistemiyle iki yakaya ayrılmış bir kenttir. İstanbul kıyılarının geçmişten bugüne süregelen ve içinde bulunduğumuz günlerde artarak devam eden dolgu işlemine kontrolsüz, plansız ve yanlış yöntemlerle maruz kaldığı tüm bilimsel çevrelerce dile getirilen bir gerçektir. Dolgu işlemine neden olan hatalı şehircilik anlayışının kıyıları baskıladığı ve bunun sonucu olarak kıyılarda dolgu uygulamalarının arttığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle dolgu işleminin yapım nedenleri ve uygulanan metotlar bu çalışma dâhilinde incelenmiştir. Modern ve çevreci kentlerdeki kıyı ve dolgu uygulamaları seviyesine ulaşabilmek için neler yapılması gerektiğine dair fikirler, dolgu konusunda uzman bir ülke olan Hollanda ve kıyıların korunması konusunda modern yaklaşımlar sergileyen Fransa örnekleri ışığında çevresel ve kamusal açıdan yapılan değerlendirme ile incelenmiştir. Dolgu işleminin kıyı mevzuatı ve kamu yararı kapsamında değerlendirmesi yapılarak dolgu sürecinde oluşan kazancın paylaşımı ve dağılımı incelenmiştir. İstanbul'da, yapımı, tezin yazım aşamasında devam eden Maltepe ve Yenikapı sahil dolgu alanı projeleri araştırılmıştır. Yapılan anket çalışması kapsamında 110 kişi ile yüz yüze görüşülmüş, çoktan seçmeli anket katılımcı gruba uygulanmıştır. İstatistik programları kullanılarak anket sonuçlarının değerlendirmesi yapılmış, çalışma içeriğine dâhil edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada, geçmişten bugüne uzanan ve dolgu işlemine gerekçe yaratan sorunlar irdelenmiş, yasal mevzuat kronolojik olarak incelenmiş, dolgu sürecinde oluşan rantın analizi yapılmış ve gelecekte uygulanması gereken yöntemler hakkında fikirler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Istanbul is a city, with the characteristics of peninsula on both sides which is divided into two by a straight system. Exposure of Istanbul coasts to uncontrolled, unplanned and wrong land filling methods continuously from past to present and lately increasing much more is a reality expressed by the scientific society. Erroneous city planning causing the land filling process, pressurizes the coasts and a result of this it is observed that the coastal reclamation projects have been increased. Therefore, this study evaluates the reasons for land filling and the methods implemented. To reach to the level of modern and environmentalist cities coastal management and reclamation policies, countries like Netherlands, an expert country in land filling and France, a country who presents modern approaches towards coastal conservation are evaluated in the light of environmental and common public interest are reviewed. Land filling, coastal legislation and in the context of general welfare evaluated and sharing and distribution of the gains obtained during the land filling process have been assessed. Maltepe and Yenikapi coastal reclamation projects in Istanbul, which were ongoing at the time of this thesis research, have been explored. A face-to-face interview survey is conducted with 110 participants. The participants are asked to fulfill a multiple-choice questionnaire. Statistical programs are used to evaluate the survey results, and included in the study content. As a result, the problems causing land fill from past to present are evaluated in this study. Rules and legislation have been reviewed chronologically, the annuity costs occurring during the filling process have been analyzed and ideas about the methods to be implemented in the future have been presented.