Hermite hadamard eşitsizlikleri ve genelleştirilmiş momentler için bazı kestirimler
Hermite-hadamard inequalities and some estimation on generalized moments
  1. Tez No: 360955
  2. Yazar: MEHMET ATIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇİTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu tezde, konveks fonksiyonlardan elde edilen Hermite-Hadamard eşitsizliklerinden yararlanarak Matematik, İstatistik, Fizik ve bazı mühendislik alanlarında kullanılan moment kavramı için yeni kestirimler, yeni tanımlamalar yapılmış, mevcut teoremler genelleştirilmiş ve bu genelleştirmelere bağlı olarak çeşitli sonuçlar elde edilmiştir. İlk bölüm giriş niteliğinde olup, bu bölümde konveks fonksiyonlar, Hermite Hadamard eşitsizlikleri ile Moment ve buna bağlı bazı kavramlar ile günümüze kadar yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde tezde kullanılan Hermite-Hadamard eşitsizlikleri ve bu eşitsizliklerden elde edilen teoremler, moment çeşitleri ve bazı lemmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde ise ikinci bölümde verilen teorem ve lemmalar kullanılarak genelleştirilmiş momentler için bazı kestirimler elde edilmiştir. Bu tezde yapılan çalışma Karabük Üniversitesinde 15-17 Mayıs 2014'de yapılan 13. Matematik Sempozyumunda dinleyicilere sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new estimation are obtained by using Hermite Hadamard type integral inequalities and genarilazed moments. The first section is the introduction section that includes information about the convex functions,moments, inequalities, and the studies has been carried out until now. In the second section, Hermite Hadamard type integral inequalities and its some results theorem, lemmas, moments which were used in the thesis were presented. In the final section estimation of generalized moments , by using Hermite Hadamard were stutied. Some results which related to theorems and lemmas were obtained. Most of the findings of this thesis were observed to be supported by the literature.