The use of black cumin (Nigella sativa L.) oil in the diets of laying japanese quail
Çörekotu (Nigella sativa L.) yağının yumurtacı japon bıldırcın rasyonlarında kullanımı
  1. Tez No: 360956
  2. Yazar: SAMI MUSA RASHID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışma, farklı düzeylerde çörek otu yağı içeren rasyonların Japon bıldırcınlarında yem tüketimi, performans, yumurta yağ asidi kompozisyonu ve yumurta kolesterol düzeyi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla altı haftalık yaşta 84 adet dişi bıldırcın rastgele 4 gruba ( 3 tekerrür/grup) ayrılarak %3 fındık yağı (Grup K, Kontrol), %2 fındık yağı artı %1 Çörek otu yağı (Grup L), %1 fındık yağı artı %2 Çörek otu yağı (Grup M), veya %0 fındık yağı artı %3 Çörekotu yağı (Grup N) içeren rasyonlarla 7 haftalık beslenmişlerdir. Çalışmada yumurtalar günlük olarak toplanıp tartılmıştır. Yumurta verimi, yumurta kalitesi ve yem tüketimi de değerlendirilmiştir. Yağ asidi kompozisyonu için çalışmanın son haftasında tekerrür başına 3 yumurta analiz edilmiştir. Ayrıca yumurta kolesterolü için her bir gruptan rastgele 3 yumurta ayrılarak analiz edilmiştir. Gruplardan on ikişer yumurta alınarak yumurta sarı ve beyaz ağırlığı, kabuk ağırlığı, kabuk kalınlığı, sarı rengi ve Haugh üniteleri gibi parametreler de ölçülmüştür. Çalışmada, çörek otu yağının yem tüketimi, yumurta verimi yumurta kütlesi ve Haugh ünitesi üzerine önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Kontrol grubuyla kıyaslandığında, çörek otu yağı ilavesi yapılan gruplardan elde edilen yumurtaların ağırlıklarının önemli şekilde arttığı bulunmuştur. M gurubundan elde edilen yumurtaların kabuk ağırlığı ve kabuk kalınlığı, kontrol gurubuna göre önemli artış sağlamıştır. Diyete %2 (Gurup M) oranında çörek otu yağının ilavesi yumurta renginin önemli bir şekilde artışına neden olmuştur. M grubundan elde edilen yumurtaların diğer gruplara göre daha fazla SFA içerdiği belirlenmiştir. L grubu yumurtaların diğer gruplara göre önemli miktarda MUFA düzeyine sahip olduğu gözlenmiştir. Grupların kolesterol içeriklerinde ise herhangi bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effects of feeding different levels of Nigella sativa L. oil on feed intake, laying hen performance, egg fatty acid content and egg cholesterol level in Japanese quail. Eighty four birds at 6 weeks of age were randomly assigned into 4 groups (3 replicates/each group) and fed a diet supplemented with 3% hazelnut oil with no Nigella sativa oil (Group K, Control), 2% hazelnut oil plus 1% Nigella sativa oil (Group L), 1% hazelnut oil plus 2% Nigella sativa oil (Group M) or 0 % hazelnut oil plus 3% Nigella sativa oil (Group N) for 7 weeks. In the study, eggs were collected and weighted daily. Laying performance, egg quality and feed consumption were also evaluated. At the end of the last week, 3 eggs per replicate were separated for egg yolk fatty acid analysis. Also for egg yolk cholesterol, 3 eggs per group were analyzed. Twelve eggs per group were used for egg parameters such as yolk and albumen weight, shell weight, shell thickness, yolk color, and Haugh unit. Results showed that Nigella sativa oils had no significant effect on feed intake, hen day egg production, egg mass, Haugh unit and body weight. Egg weight was significantly increased in the groups L, M, and N compared to the control. Shell thickness and shell weight in the eggs from M group were found significantly greater than the ones from the Group K. There was no significant change in the cholesterol level of eggs.