Thermal stability of chlorophyll pigments in virgin olive oil
Natürel zeytinyağındaki klorofil pigmentinin termal stabilitesi
- Tez No: 360954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. LEVENT İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek sıcaklıklara maruz bırakılan natürel zeytinyağında klorofil ve konjuge bağların miktarlarındaki değişimi 24 saat süresince belirlemektir. Kahramanmaraş bölgesinden alınan natürel zeytinyağı, 150, 160, 170, 180. 190 ve 200ºC sıcaklıklarda 2, 4, 6, 8, 10, 12 ve 24 saat bekletilmiş ve natürel zeytinyağının klorofil miktarı ve 232 ve 270 nm'deki absorbans değerleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the changes in the chlorophyll content and the K232 and K270 specific extinction coefficient values in virgin olive oil (VOO) subjected to high temperatures for 24 h. VOO, obtain from Kahramanmaraş region in Turkey, was subjected to 150, 160, 170, 180. 190 and 200ºC for 2, 4, 6, 8, 10, 12 and 24 h, and the chlorophyll content and the K232 and K270 specific extinction coefficient values were determined.