Comparison of energy efficiencies of constant and variable flowrate operations with a small scale irrigation pump
Küçük güçlü birsulama pompası ile sabit ve değişken debili çalışmada enerji etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 360964
  2. Yazar: ALAA ABDULRADHA SAHIB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı, küçük güçlübir santrifüj pompaj tesisinin farklı çalışma şartları altında enerji etkinliğinin belirlenmesidir. Bu amaca ulaşmak için pompaj tesisinde debi, emme basıncı, basma hattı basıncı ve sistemin güç tüketimi ölçülmüştür. Denemeler; sabit debi, değişken debi ve sabit basınç çalışma koşullarında dört tekrarlı yapılmıştır. Testler; emme vanası, basma vanası, by-pass vanası ve değişken hız kontrolü kullanılarak debi ve basıncın değiştirilmesi suretiyle gerçekleştirilmiştir. Testlerde debi 0-3.0 m3 h-1 ve basınç 0-4 bar aralığında değiştirilmiştir. Pompa ünitesinde değişken hız kontrolü yok iken gerekli debinin sağlanması için enerji etkinliğinin en iyi olduğu uygulama by-pass vanasının kullanılması (410 Watt) olarak bulunmuş, bunu emme vanası (420 Watt) ve basınç hattı vanası (920 Watt) izlemiştir. By-pass vanasının kullanımı, basma hattı vanası ile karşılaştırıldığında %45 enerji kazancı sağlamıştır. Emme hattı vanasının kullanımı, debinin değiştirilmesi için iyi bir alternatif olabilir, ancak artan vakum nedeniyle kavitasyon riskinin ortaya çıktığı gözlenmiştir. Debinin %20 azaltılması, vakumu -0.3 bardan -0.54 bara düşürmüştür. Sabit basınçta çalışma şartları, değişken hız ayarı veya by-pass vanası kullanılarak sağlanabilir. Ancak, eşit basınç gereksinimi için değişken hız kontrolü kullanıldığında güç tüketimi azalırken by-pass vanasının kullanımı güç tüketimini önemli ölçüde etkilememiştir. Değişken hız ayarlı çalışma koşulu, gerek duyulan debiye bağlı olarak enerji etkinliğini by-pass ayarına göre %0-28 oranında artırmıştır. Debi gereksinimi azaldıkça, değişken debili sistem daha enerji etkin hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the most energy efficient operation of a small centrifugal pump under different operating conditions. A small centrifugal pump test bench was used to measure the flow rate, inlet and outlet pressures, and power consumption to meet the objective. Tests included constant flow, variable flow, and constant pressure experiments with four replications. The tests were done by varying the flow rate and pressure demand on the pump by using an outlet pressure valve, inlet pressure valve, by-pass valve, and variable speed drive. The flow rate and the pressure were varied from 0 to 3.0 m3 h-1 and 0 to 4 bars, respectively for the flow rate and the pressure. When there was no variable speed drive (VSD) on the pumping unit, the most energy efficient way to deliver different flow rates was to use the by-pass line valve (410 Watt), followed by the suction line and the pressure line valves, respectively (420 Watt and 920 Watt). The energy saving was about 45% when the by-pass valve was used instead of the outlet valve on the pumping system. The use of inlet valve could be a good alternative in varying the flow rate for irrigation systems, but at the cost of cavitation due to increased vacuum pressure. The vacuum decreased from -0.3 to -0.54 bar for a 20% decrease in the flow rate when the inlet valve was used to vary the flow rate. Constant pressure could be achieved either by the VSD or the by-pass line valve. However, power consumption decreased in the case of VSD whereas it was almost the same when the by-pass valve was used to vary the flow rate at a certain head requirements. VSD controlled system was more energy efficient by 0 to 28% depending on the flow rate demand of the system. As the flow rate demand of the irrigation system decreased, the use of VSD became more efficient compared to the use of by-pass valve for varying the flow rate.