Potansiyel ağaçlandırma sahalarının önceliklerinin belirlenmesinde CBS[Coğrafi Bilgi Sistemleri] 'nin kullanılması [Kahta Devlet Orman İşletme Şefliği örneği]
Determining potential priority areas for reforestation using GİS (Geographical İnformation Systems) (A Case Study from Kahta Forest Management Planning Unit)
  1. Tez No: 360970
  2. Yazar: MEHMET GÜRKAYNAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH TONGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma ile Kahta Orman İşletme Şefliğinin tamamında yer alan orman toprağı (OT) özeliğine sahip ve 4494 adet bölmecikten oluşan 42022,2 ha büyüklüğündeki sahanın, idari olarak potansiyel ağaçlandırmaya konu öncelik değerlerinin coğrafi bilgi sistemleri (CBS) tabanlı konumsal özelliklere göre gerçekleştirilmiştir. Planlamada yersel gözlemlere dayanılarak, Eğim, Yükselti, Baraja olan uzaklık, yollara olan mesafe ve iskân alanlarına olan mesafe dikkate alınmıştır. CBS kullanılarak konumsal özelliklere göre yapılan analiz sonucunda Kahta Orman İşletme şefliğinin OT alanlarının idari ağaçlandırma öncelik değerleri 4 grup halinde özetlenmiştir. Söz konusu verilere göre OT alanlarının 280 adeti (7104,4 ha, %16,9) lık alanı kapsamakta ve bu kısımlar yapılan çalışma sonucuna göre 21 ile 25 puan arasında değer almıştır. Her bir bölme ve bölmecik bazında OT alanlarının öncelik değerleri gruplandırılmış ve söz konusu değerler çizelge ve harita olarak verilmiştir. Bu çalışma ile ayrıca belirlenebilecek farklı konumsal özelliklere göre ağaçlandırma öncelik alternatiflerin CBS ile oluşturulabileceği ve uygulamacılara kolaylık sağlayacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to indentify the priority reforestation areas in Kahta Forest Management Planning Unit which represented as treeless forest areas (OT), consisted of 4,494 compartments and 42,022.2 ha areas, using Geographic Information Systems (GIS) based on spatial characteristics. In the planning process, terrestrial observations, slope, elevation, distance to the dam, the distance to the road and the distance to residential areas are taken into account. According to the results of the analysis, the priority reforestation areas in Kahta Forest Management Planning Unit is summarized in 4 groups. Treeless forest areas (OT) covered as 16,9% (7104,4 ha) of the study area and these parts are taken a value between 21 and 25. The priority of treeless forest areas are grouped for each compartment and subcompartment level and values are presented as tables and figures. Moreover, this study also proved that the priority of reforestation areas can also be managed by different spatial characteristics of the areas using GIS techniques and these applications can also provide convenience, easiness and simplicity for forest chiefs and technical staff