Yalancı akasya (Robinia pseudoacacia L.) fidanlarının ilk iki yıldaki büyümelerine arbusküler mikorizanın etkileri
Effects of arbuscular mycorrhizae on the growth of black locust (Robinia pseudoacacia L.) in first two years after seed sown
  1. Tez No: 654872
  2. Yazar: TESLİME KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Türkiye'de mikorizanın tarımsal üretimde kullanılmasına yönelik çalışmalar olmasına rağmen, ormancılıkta bu tür çalışmalar yok denecek kadar azdır. Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı orman fidanlıklarında yılda 200 milyondan fazla fidan üretilmekte fakat etkin ve bilinçli bir şekilde mikorizalı fidan üretimi yapılamamaktadır. Mikoriza fidanların tutma başarısını, kök ve gövde gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle kurak alanlarda mikorizalı fidan hayatta tutunup büyüme ve gelişimini devam ettirebilmek için önemli bir desteğe sahip olmaktadır. Türkiye'deki potansiyel ağaçlandırma sahalarının büyük bir bölümünde su açığı oluşmaktadır. Bu sahalarda ağaçlandırma başarısı çok düşük düzeyde kalmaktadır. Su sıkıntısı çekilen bu sahalara uygun ve kurak koşullara adapte olabilecek fidanların yetiştirilmesi ağaçlandırma başarıları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı vejetasyon döneminde su açığının gerçekleştiği sahalarda ağaçlandırma başarısının artmasına katkı sağlayacak mikorizalı Yalancı Akasya (Robinia pseudoacacia L.) fidanlarının ikinci yıldaki performansını belirlemektir. Çalışmada İç Anadolu Bölgesindeki (Ekecik, Acıpınar, İncesu, Emirgazi, Karapınar ve Meke Gölü) Yalancı Akasyaların rizosfer bölgelerinden toplanan yerel mikorizalar ile hümik asit ve ticari mikorizal karışım kullanılmıştır. Fidanların çap, boy, kök uzunluğu, sak yaş ağırlık, kök yaş ağırlık, sak kuru ağırlık, kök kuru ağırlık, gürbüzlük, katlılık, Dickson kalite indisi, kuru kök yüzdesi ve yaprak spesifik yüzey alanı değerleri belirlenmiştir. Çalışmada mikoriza ve hümik asit uygulamalarının akasya fidanlarının morfolojik özelliklerinin değişiminde etkili oldukları belirlenmiştir. Fakat bu çalışmanın sahalarda yapılması halinde mikoriza etkisinin akasya fidanlarının morfolojik özelliklerinde daha fazla ortaya çıkacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
There are studies on the use of mycorrhiza in agricultural production in Turkey. But mycorrhiza studies are very few in forestry. More than 200 million seedlings are produced annually in forest nurseries affiliated to the Republic of Turkey Ministry of Agriculture And Forestry, but mycorrhiza seedlings cannot be produced effectively and consciously. Mycorrhiza positively affects the afforestation success, root and stem development of seedlings. Especially in arid areas, mycorrhiza seedlings have an important support to survive and continue their growth and development. There is drought in the majority of potential afforestation in Turkey. The success of afforestation in these areas is very low. The aim of this study is to determine the performance of mycorrhiza inoculated Black Locust seedlings in the second year, which will contribute to the increase in the afforestation success in the areas where water shortage occurs during the vegetation period. In the study, the local mycorrhizal fungi collected from the rhizosphere of Black Locust in Central Anatolia Region (Ekecik, Acıpınar, İncesu, Emirgazi, Karapınar and Meke Lake), humic acid and commercial mycorrhizal mixture were used. The root collar diameter, shoot height, root length, shoot fresh and dry weight, root fresh and dry weight, seedling height to root collar diameter ratio, shot to root dry weight ratio, Dickson quality index, dry root percentage and specific leaf area values of the seedlings were determined. In the study, it was determined that mycorrhiza and humic acid were effective in changing the morphological characteristics of Black Locust seedlings. However, if this study is conducted in the field, it is predicted that the effect of mycorrhiza will occur more in the morphological characteristics of Black Locust seedlings.