Arbusküler mikoriza ve humik asitin yalancı akasya (Robinia pseudoacacia L.) ve iğde (Elaeagnus angustifolia L.) fidanlarının büyüme ve besin içeriğine etkileri
Effects of arbuscular mycorrhizae and humic acid on growth and nutrient content of black locust (Robinia pseudoacacia) and russian olive (Elaeagnus angustifolia) seedlings
- Tez No: 577961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Türkiye'de ekolojik, sosyal ve teknik açıdan ağaçlandırmaya uygun 5,25 milyon hektar potansiyel saha var olup, mevcut ağaçlandırma sahalarının büyük bir bölümünde vejetasyon döneminde su açığı görülmektedir. Türkiye'de kurak sahalarda gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmalarının başarısı oldukça düşüktür. Kurak sahalarda fidanların tutma oranlarının düşük olması ve tutan fidanların da yavaş büyümesi maliyetleri arttırmaktadır. Ayrıca sahaların uzun yıllar tel örgüler ile çevrili kalarak köylülerin yararlanmasına kapatılması nedeniyle ağaçlandırma faaliyetleri üzerindeki sosyal baskılar artmaktadır. Kurak sahalardaki ağaçlandırma başarısını arttırmada mikorizanın önemli etkileri olduğu dünyanın birçok yerinde yapılan çalışmalarda ortaya koyulmuştur. Fakat Türkiye'nin kurak sahalarında yapılan ağaçlandırma çalışmalarında uygun deneme deseni ile elde edilen veriler oldukça kısıtlıdır. Bu sebeple çalışmanın amacı İç Anadolu'daki ağaçlandırma çalışmalarında kullanılabilecek mikorizalı fidan üretimine katkı sağlamaktır. Çalışma için karasal iklime sahip olan Ekecik, Acıpınar, İncesu, Emirgazi, Karapınar ve Meke Gölü civarında bulunan ağaçlandırma sahalarındaki Yalancı Akasya (Robinia pseudoacacia) ve İğde ağaçlarının (Elaeagnus angustifolia) kök bölgelerinden elde edilen yerel mikorizal karışım ile hümik asit ve ticari mikorizal karışımlar akasya ve iğde fidanlarında denenmiştir. Çalışmada tamamen tesadüfi parseller yöntemi kullanılmıştır. Uygulamaların etkilerini belirlemek için fidanların çap, boy, yaprak spesifik yüzey alanı gibi değişkenler ile bazı makro ve mikro besin içerikleriN, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, Mn) tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler yerel mikorizal mantarların fidanların morfolojik özellikleri üzerinde etkili olduklarını göstermiştir. Her iki tür için de yerel mikorizal karışım fidanların kök boğazı çapı ve fidan boyu gelişiminde olumlu etkiler oluşturmuştur. Yerel mikorizal karışımların kurak bölgelerdeki restorasyon çalışmalarında dikilecek fidanların yetiştirilmesinde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
There is about 5,25 million ha land area that are socially, economically and ecologically feasible for afforestation in Turkey. A considerable amount of these potential afforestation areas suffer from water deficiency during growing season. Afforestation practices in arid and semi-arid lands have been resulted limited success so far. Low survival rates and slow growth of remaining seedlings increases the cost of afforestation efforts. Thus, exclusion of these lands to animal grazing and usage of locale people increases the social friction. Data from different region around the world suggest that using mycorhizal seedling may increase the plantation success. However, Turkish forestry has not well adopted producing and using such seedlings. Thus, the aim of this study is to contribute to data generation about mass production of mycorrhiza inoculated seedlings and promotion of using such seedling in aridland afforestation. The local mycorrhizal mixture was obtained from the rhizospheres of Black locust (Robinia pseudoacacia) and Russian olive (Elaeagnus angustifolia) in afforestation areas located around Ekecik, Acıpınar, İncesu, Emirgazi, Karapınar and Meke Lake. The local mycorrhizal mixture and a commercial mycorrhizal mixtures with humic acid combinations were applied on black locust and Russian olive seedlings in a completely randomized design. To determine the treatments effects seedling variables such as root collar diameter, shoot height, leaf area index, root length were measured and leaf nutrient concentrations (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, Mn) analysed. Results of the data indicated growth variables of seedlings treated with local mycorrhizae were significantly different than those of the other treatments. It is recommended that local mycorrhizaecan be used to growing seedlings for arid regions.