A ku-band pHEMT MMIC high power amplifier design
PHEMT teknolojisi kullanarak yüksek güçlü MMIC yükselteç tasarımı
  1. Tez No: 360990
  2. Yazar: AHMET DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Güç yükselteçleri, radar ve haberleşme sistemlerinin en önemli parçalarından biri olarak gösterilmektedir. Sistem gereksinimlerini sağlamak adına, güç yükselteçleri yüksek güç ve kazancı aynı anda sağlamalıdır. RF ve Mikrodalga frekanslarında, AlGaAs/InGaAs/GaAs tabanlı sahte biçimli yüksek elektron mobiliteli transistorler yüksek güç ve kazancı aynı anda sağlayarak önemli avantajlar sunmaktadır. Elektriksel performans, maliyet ve güvenilirlik açısından bakıldığında, pHEMT MMIC yüksek güç yükselteçleri Ku bant frekansları için en iyi alternatiflerden birisi olarak görülmektedir. Bu tezde, 3-katlı AlGaAs/InGaAs/GaAs tabanlı, 16-17.5 GHz bandında çalışan bir pHEMT MMIC yüksek güç yükselteci geliştirilmiştir. MMIC, 4 mil kalınlığında bir wafer üzerine 0.25 mikron kapı uzunluğuna sahip bir pHEMT prosesi kullanılarak 5.5x5.7 mm^2 büyüklüğünde ürettirilmiştir. 8V drain geriliminde, 85°C taban sıcaklığında, 26-24.5 dB küçük sinyal kazancı ile 3 dB doyum noktasında sürekli çalışma modunda 10-W (40 dBm) çıkış gücü, %25-30 drain verimliliği ile birlikte elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Power amplifiers are regarded as the one of the most important part of the radar and communication systems. In order to satisfy the system specifications, the power amplifiers must provide high output power and high efficiency at the same time. AlGaAs/InGaAs/GaAs pseudomorphic high electron mobility transistors (PHEMT) provide significant advantages offering high output power and high gain at RF and microwave frequencies. Considering the electrical performance, cost and the reliability issues, PHEMT monolithic microwave integrated circuit (MMIC) high power amplifiers are preferable at Ku-band frequencies (12-18 GHz portion of the electromagnetic spectrum in the microwave range of frequencies). In this thesis, a three-stage AlGaAs/InGaAs/GaAs pHEMT MMIC high power amplifier is developed which operates between 16-17.5 GHz. Based on 0.25 μm gate-length pHEMT process, the MMIC is fabricated on 4-mil thick wafer with the size of 5.5 x 5.7 mm^2. Under 8V drain voltage operation, 26.5-24 dB small signal gain, 10-W (40 dBm) continuous-wave mode output power at 3 dB compression with %25-30 drain efficiency is achieved when the base temperature of the chip is 85°C.