Transforming Hacivat-Karagöz shadow play to an interactive-educational computer game
Hacivat Karagöz gölge oyununun etkileşimli eğitici bilgisayar oyunu olarak uygulanması
- Tez No: 361005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY ÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde bilgisayar oyunlarının, oyuncuların kavrama yeteneğine etkisi ve öğrenim aracı olarak kullanım potansiyeli bilinen bir gerçektir. Bu çalışmada geleneksel Türk Gölge Oyunu olan ve tarihte de eğlence ve eğitim amaçlı kullanılan Hacivat-Karagöz Oyunu'nu eğitsel bir bilgisayar oyunu olarak hazırlamayı amaçladık. Geleneksel Hacivat-Karagöz Oyunu'ndan farklı olarak; oyunu yöneten, karakterleri canlandıran“hayali”lerin oyuncular, dolayısıyla çocuklar olmasını hedefledik. Bu sayede edilgen bir izleyici yerine, etken bir oyuncu olarak, çocukların sosyal yeteneklerini geliştirmeyi ve yok olmaya yüz tutmuş önemli bir kültür mirasını gelecek nesillere aktarmayı amaçladık. Bu çalışmada; iki boyutlu, minyatür sanatı ile bağları olan Hacivat-Karagöz figürleri ve oyun elemanlarını üç boyutlu olarak yeniden tasarladık. Bilgisayar kullanıcı etkileşimi için günümüz popüler arayüzleri yerine, alternatif ve yenilikçi bir arayüz olan Leap Motion cihazı kullanmayı hedefledik. Yapılan uyarlamalar, arayüz olarak geleneksel Hacivat- Karagöz tiyatrosunun bilgisayar ortamında simulasyonunu gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Geleneksel figürlerin üç boyutlu bilgisayar ortamına aktarılması ve insan bilgisayar etkileşimi, bu çalışmadaki en zor adımların başında yer almaktadır. Teknik beceri ve bilgilerin yanında, sanatsal becerilerin de aynı oranda önem kazandığı bu çalışmanın gerçekleştirilebilirliğini ve zorluklarını belirlemiş olduk
Özet (Çeviri)
It is a known fact that computer games are influential on cognitive performance and that they have a huge potential if used as learning tools. In this study, the aim is to design an educational computer game based on Hacivat-Karagöz play, i.e. a Turkish shadow theater play. Instead of a classic shadow theater play, the current design lets children direct the characters and tell their improvised story. The game is designed to be helpful for improving the social abilities of children and as a side benefit it can help for keeping this valuable tradition alive. In this study, the outline of this game is provided and the classic Hacivat-Karagöz characters are re-designed in 3D. The chosen interaction medium is Leap Motion. HCI of leap motion is tested and the results indicate that the designed UI is successful enough to let children simulate the basic shadow theater tools. The redesign of these 2D-shadow theater characters in 3D was one of the most challenging steps. In order to tackle the task at hand, artistic skills were found to be equally important as technical skills. Although the current design is sufficiently capable of what was initially required, the current game concept needs to be revised with people from different backgrounds in order to create a more elaborate educational tool and to take the developed concept a step further.