Süloğlu baraj gölü'nde (Edirne)mikrosistin varlığının araştırılması
The investigation of the presence of microcystin in Suloglu dam lake (Edirne)
- Tez No: 361036
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ELİPEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
Edirne ili Süloğlu ilçesinde bulunan ve sulama/taşkın korumanın yanı sıra içme/kullanma suyu temininde de yararlanılan Süloğlu Baraj Gölü'nde gerçekleştirilen bu çalışmada, bazı siyanobakteriler tarafından üretilen mikrosistinin (hepatotoksin) Süloğlu Baraj Gölü'ndeki varlığı belirlenmeye çalışıldı. Bu amaç doğrultusunda, Aralık 2012 – Ekim 2013 tarihleri arasında, gölün belirli derinliklerden (yüzey, 1 m, 3 m, 5 m, 9 m ve 20 m) aylık periyotlarla vertikal olarak alınan su örneklerinde mikrosistin analizi yapılırken, suyun bazı fizikokimyasal özellikleri (sıcaklık, ışık geçirgenliği, pH, iletkenlik, çözünmüş oksijen, askıda katı madde, NO3-N, o-PO4-3) ve klorofil-a miktarları da tespit edilmeye çalışıldı. Çalışmada, sadece Ağustos ve Eylül aylarında yapılan örneklemelerde düşük konsantrasyonlarda (0.2-0.3 μg/L) Mikrosistin-LR varlığı tespit edilirken, buna sebep olan siyanobakterilerin Microcystis spp. türlerine ait olduğu belirlendi. Sonuç olarak, Süloğlu Baraj Gölü'nde tespit edilen mikrosistin miktarının, suyun kullanım alanlarını sınırlayacak düzeyde olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the presence of microcystin (hepatotoxin) which is produced by some cyanobacteria in Suloglu Dam Lake which is located in Suloglu district of Edirne Province. The lake is used for irrigation/preventing flood and as a drinking/using water supply. For this aim, microcystin analyses was done at the water samples from some depths (surface, 1 m, 3 m, 5 m, 9 m and 20 m) between December 2012 and October 2013 at monthly intervals. Also, some physicochemical properties (temperature, light permeability, pH, conductivity, dissolved oxygen, solid suspended material, NO3-N, o-PO4-3) and Chlorophyll-a were determined. Microcystin-LR was found at low levels (0.2 and 0.3 g/L) in August and September periods and Microcystis spp. were detected as a main producer of this toxin in the lake. As a result, the microsystin levels in Suloglu Dam Lake does not limit the usage of the lake waters.