Aster squamatus (Spreng.) Hıeron.'un biyolojik aktivitesinin belirlenmesi
Determination of biological activity of aster squamatus (Spreng.) Hieron.
  1. Tez No: 361039
  2. Yazar: SAİME GÜLSÜM TAŞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER KARTAL, DOÇ. DR. ŞEBNEM SELEN İŞBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Asteraceae familyasının bir üyesi olan Aster squamatus (Spreng.) Hieron. bitkisinin çiçekleri, yaprakları ve ince dallarından hazırlanan metanol, kloroform, petrol eteri ekstrelerinin toplam fenolik madde miktarı gallik asit cinsinden, toplam flavonoid madde miktarı kersetin cinsinden bulundu. Ekstrelerin antioksidan aktiviteleri DPPH radikali giderim, β-karoten ağartma, süperoksit anyon radikali giderim metodları kullanılarak belirlenirken; antibakteriyel aktiviteleri disk difüzyon metoduna göre belirlendi. Toplam fenolik ve toplam flavonoid madde tayini metodunda en zengin ekstrenin metanol ekstresi olduğu saptandı. Kloroform ve petrol eteri ekstreleri % 50'nin altında DPPH• giderim aktivitesi gösterirken, metanol ekstresinin 500 µg/mL ve üzerindeki konsantrasyonlarda BHA ile kıyaslanabilecek düzeyde, % 80 ve üzerinde DPPH• giderim aktivitesi gösterdiği bulundu. Süperoksit anyon radikali giderim yönteminde ekstrelerin aktiviteleri birbirine yakın olmakla birlikte önemli bir aktivite göstermedikleri bulundu. β-Karoten ağartma metodunda ise en fazla β-karoten ağartma aktivitesine kloroform ve petrol eteri ekstrelerinin sahip olduğu gözlendi. Ekstrelerin 500 µg/mL konsantrasyonda BHA, BHT, α-tokoferol standartlarıyla kıyaslanabilecek düzeyde β-karoten ağartma aktivitesine sahip olduğu bulundu. DPPH• giderim ve β-karoten ağartma metodunda ekstrelere ait EC50 değerleri hesaplandı. Ekstrelerin standart test bakterileri Staphylococcus aureus ATCC29213, Klebsiella pneumoniae ATCC33495 ve Enterococcus faecalis ATCC29212, Pseudomonas aeruginosa ATCC27853 üzerinde antibakteriyel etkisinin bulunmadığı, inhibisyon zon çaplarının oluşmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, total phenolic contents and total flavonoid contents of methanol, chloroform and petroleum ether extracts of flowers, leaves and ramuses of Aster squamatus (Spreng.) Hieron.(Asteraceae) were determined as gallic acid equivalent and quercetin equivalent, respectively. Antioxidant activities of the extracts were determined by using three different methods, namely, DPPH free radical scavenging, β-carotene bleaching method, and superoxide anion radical scavenging activity assays, while their antibacterial activities were determined by disc diffusion method. In total phenolic and total flavonoid methods, the richest extract was found to be methanol extract. Chloroform and petroleum ether extracts showed inhibition below 50 % in DPPH free radical scavenging method but, methanol extract at 500 µg/mL and more showed 80 % actvity. Superoxide anion radical scavenging activities of all extracts were almost similar and showed no significancy. The chloroform and petroleum ether extracts showed the highest activity in β-carotene bleaching method. In this method, all extracts possessed compareable activity with BHA, BHT, α-tokoferol standarts at 500 µg/mL concentration. EC50 valuations were calculated in DPPH free radical scavenging method and β-carotene bleaching method. The disc diffision method, in which no inhibition zones occured, showed that the extracts had no antibacterial effects on standart test bacteries Staphylococcus aureus ATCC29213, Klebsiella pneumoniae ATCC33495 ve Enterococcus faecalis ATCC29212, Pseudomonas aeruginosa ATCC27853.