İmalat sektöründe iş güvenliği ve risk analizi
Occupational safety and risk analysis of the manufacturing sector
  1. Tez No: 361038
  2. Yazar: ERMAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Makine Mühendisliği, Accidents, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tez çalışmasında“İş Sağlığı ve Güvenliği”kavramının“İmalat Sektöründeki”etkileri incelenmiştir. Dünyada ve ülkemizde“İş Güvenliği”kavramının teknolojinin ilerleyişi karşısındaki değişimi, imalat sektörü ve sektörde kullanılan ekipmanlar ile makinelerin yaratacağı potansiyel risklerden bahsedilmiştir. Risklerden korunmak için kullanılan idari yöntemler olan“Risk Yönetim Sistemleri”ile teknik yöntemler olan“Risk Analizi Metotları”açıklanıp, faydaları ortaya konulmuştur. Sonuç olarak imalat sektöründe, kullanılan ekipman ve makinelerin yapılan işe göre değişiklik gösterdiği alanlarda ve Risk Analizi Metotları hakkında yapılan bilgilendirmeler ışığında; Yapılacak işe uygun metodun seçilmesi hem çalışan hem de proses güvenliğini doğrundan etkileyeceği ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of“occupational health and safety”in“manufacturing industry”have been analyzed. Here it has been mentioned the changing of“occupational safety”terms against technological improvements all over the world and in our country and potential risks which are created by manufacturing industry itself and the equipments and machines in this industry. Besides, administrative methods (Risk Management Systems) and technical methods (Risk Anaylsis Methods), which are in used to guard against the risks, have been explained and presented their benefits. As a result, it has been proved that selection of appropriate methods are directly effect the employee and the process safety in consideration of the knowledge of Risk Anaylze Methods and the equipments and machines which are used in manufacturing industry varried in work.