Cumhuriyet Dönemi mimarlık-politika ilişkisi : Turizm konaklama yapıları aracılığı ile irdelenmesi
- Tez No: 36104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Turizm, Architecture, Tourism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
II CUMHURİYET DÖNEMİ MİMARLIK-POLİTİKA İLİŞKİSİ : KONAKLAMA YAPILARI ARACILI?I İLE İRDELENMESİ (Doktora Tezi) Hakan SA?LAM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1995 OZ Mimari dil, politik, ekonomik, kültürel vb. pek çok etkenin sanat ürününe yansıması ile meydana gelmektedir. Politika, bu alanların tümünü etkileyen biı üst yapı kurumu olarak, politikaların yada mimari ürünün oluşumundaki en önemli girdilerden birisidir. Toplumu yönlendiren iktidarların, kendilerini yansıtma biçimlerinden biri de sanat ve onun bir dalı olarak mimarlık aracılığı ile olmaktadır. Kamu yapıları başta olmak üzere tüm mimari oluşumlarda bu ilişki açıkça görülmekte, mimarlık ve politika beraberce yapılı fiziki çevreyi oluşturmaktadır. Devletin, özellikle ekonomik çıkarları doğrultusunda desteklediği yatırım alanlarında bu etkileşim çok daha güçlü ortaya konabilmektedir. Ülkemizde bu alanlardan birini oluşturan“turizm konaklama yapılan”aracılığı ile mimarlık-politika ilişkisinin irdelenmesi Cumhuriyet dönemi genel mimarlık ortamı için ipuçları verecektir. Sorun oluşumların temelinde politik yaklaşımların önemli bir girdi olarak mimariye dolaylı ve dolaysız etkilerinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Ill THE RELATION OF POLITICS AND ARCHITECTURE IN REPUBLIC PERIOD OF TURKEY; AN ANALYSIS WITHIN THE FRAME OF TOURISTIC SETTLEMENTS (Ph.D. Thesis) Hakan SA?LAM GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY November 1995 ABSTRACT Architectural language is created by reflection ot" the integration of various factors like political, economical, cultural etc. Politics due to its executive characteristics which effects all of these disciplines constitues one of the important inputs in the comprehension of the final architectural product. Political power leads society by means of art and architecture in order to reflect its ideology and politics. It is possible to observe this relation in all fields of architecture specifically in civil architecture. Therefore architecture and politics in cooperation sets up the built physical environment. This interaction becomes much more influential in investment areas which are supported by the state according to its economical benefits. The analysis of the relation between architecture and politics by means of touristic settlements which constitutes one of these major field in our country gives important inputs for overall architectural strata of Rebuplic period of Turkey. The fundemantal problem analyse direct and indirect effects of the political approaches as important input on architecture.