Su yüzeylerinin planlamasında ; su havzaları ve sulak alanlar
  1. Tez No: 36103
  2. Yazar: AYŞE ÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YAŞLICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
1 Su YÜZEYLERİNİN PLANLANMASINDA; SU HAVZALARI 1HK SULAK ALANLAR (Yüksek Lisans Tezi) AYŞE ON GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1995 ÖZET Bu çalışmada su yüzeylerinin genel yapısı ve Türkiye'nin su kaynakları hakkında bir bilgi verildikten sonra su yüzeylerinde kirlilik, bu kirliliğin kontrolü ve önlenmesine karşı yaklaşımlar sunulmuştur. Bu yaklaşımlar ekonomik unsurlar, planlama yaklaşımı, idari ve yasal çerçeve olarak belirlenmiştir. Su yüzeylerinden su havzaları (Sapanca Gölü, Tahtalı Barajı) ve sulak alanlardan (Kızılırmak Deltası) örnek seçilerek konu açıklanmıştır. Bilim Kodu : 5000012 Anahtar Kelimeler : Su Yüzeyleri, Su Havzaları, Sulak Alanlar Sayfa Sayısı : 169 Tez Danışmanı : Doç. Dr. Erdoğan Yaşlıca
Özet (Çeviri)
il CATCHMENT AREAS AMD WATER LAUDS III THE PLANNING OF WATER SEJ1IFACES (M.Sc. Thesis) AYŞE (» 6A2I UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1995 ABSTRACT In this study, some information was given about the general structure of water surface and the source of waters in Turkey. And then the approaches for the pollution of water surface, control and prevention of this pollution were submitted. These points are economical components, planning, administration and legal situation. Two samples (Sapanca Lake, Tahtalı Dam) were selected as catchment areas and one sample was selected (Delta of Kızılırmak) as wetland. Code of Science : 5000012 Key Words : Hater Surface, Catchment Area, wetlands Page Numbers : 169 Adviser : Ass. Prof. Erdoğan Yaşlıca