Sandalye tasarımında gerilme analizine göre mukavemet elemanlarının boyutlandırılması
  1. Tez No: 36105
  2. Yazar: MUSTAFA ALTINOK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, ülkemizde yaygın olarak üretilen masif ahşap sandalyenin tasarımında mukavemet (çerçeve) elemanlarının boyutlandırılmasıdır. Bunun için kritik oturma pozisyonundaki sandalyede çerçeve alt ara kayıdının (V. elemanın) yerinde optimizasyon yapılmış, kritik oturma pozisyonuna uygun deney türü belirlenmiş ve gerekli performans ölçüm/deneyleri yapılmıştır. Deney materyali olarak I. sınıf çam ve kayın ile köşe birleştirmelerin yapıştırılmasında Polivinilasetat (PVA) tutkalı kullanılmıştır. Kritik oturma pozisyonundaki sandalyenin perfor mansında; çerçeve düğüm noktalarının (zıvanaların) h boyutu ve zıvanaların tutkallı bağlantı sağlamlığı I. derecede önemli, çerçeve elemanlarının ve çerçeve uzantısı ayak alt ve üst kısımlarının kesit boyutları II. derecede önemli performans kriteri olarak belirlen miştir. » Anahtar Kelimeler : Ahşap, mobilya, sandalye, birleştirme
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to getting the dimension of the frame elements of massive wooden chair which is widely produced in Turkey. Therefore, the joint of the bottom frame elements (V. element) were optimized on the most critical sitting position of the chair. Suitable test type were determined according to the critical sit ting position and necessary performance measurs/ tests were done. First class pine, beech wood and joint of the corners were asambly by the using of Polivinilacetat (PVA) adhesive. The corner joints dimension h of the chair frame and the joint strength of glued corner were found to have the vital important; necessary dimension h of the frame element and the top and bottem end parts of chair frame were found the less important criterians in the critical sitting position of chair. Key Word : Wood, furniture, chair, corner joint